BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Üzleti gondolkodásra nevel a sakk

Az üzleti életben, a szervezetek irányításában és a stratégiai gondolkodásban szükséges készségek fejlesztését szolgálja a sakk – mondta el Agostino Renna, GE Lighting EMEA regionális elnök-vezéigazgatója a közelmúltban megrendezett GE Sakkpalota Kupa kapcsán. Polgár Judit, világhírű sakkozó szerint a gyerekek más ismereteket is könnyebben befogadnak, ha sakkozni tanulnak.

Az ország számos településéről érkező iskolások közül 100 gyerek amatőr kategóriában, 50 pedig versenyengedéllyel, külön csoportban mérte össze tudását a közelmúltban megrendezett GE Sakkpalota Kupán. A fesztiválon nagy teret kap a 2013 márciusától a Nemzeti Alaptantervbe bekerült tehetségfejlesztő Sakkpalota program, amelyet a Polgár Judit Sakk Alapítvány tervezett meg, és dolgozott ki szakértői csoport bevonásával. Az alapítvány alapvető célkitűzése, hogy a sakkot, mint oktatási eszközt, a képesség-, és személyiségfejlesztés terén az egyik leghatékonyabb pedagógiai módszert világszerte népszerűsítse, a gyerekek számára lehetővé tegye, hogy a sakkjáték valamennyi képességfejlesztő hatásával, egyedi és komplex tanterv segítségével megismerkedhessenek.

Agostino Renna, GE Lighting EMEA regionális elnök-vezéigazgatója a vg.hu-nak kifejtette: a sakk fejleszti a gyerek koncentrációját és memóriáját, valamint problémamegoldó-készségüket, ami hozzájárul ahhoz, hogy kinevelődjön a szakemberek, fejlesztők és üzleti vezetők új generációja. „A Sakkfesztivál arra ösztönzi a diákokat, hogy elérjék céljaikat, szárnyaljon a képzeletük és megtanuljanak korlátok nélkül, újfajta megközelítésben gondolkodni. Így válhatnak a nemzetük és régiójuk különösen értékes tagjává” – tette hozzá.

Renna szerint a sakk számos praktikusan használható képességet fejleszt. „A GE-nél hiszünk abban, hogy a tanulás, a logikus gondolkodás és a tervezés nem csupán a sikeres sakkjáték alapjai, de az innováció és az üzleti siker sarokkövei is. Az üzleti életben a siker eléréséhez lépésről lépésre kell megvalósítanunk kitűzött céljainkat és képesnek kell lennünk arra, hogy megjósoljuk versenytársaink válaszlépéseit. Sakkozásnál a képzeletünket is munkába állítjuk, ami a GE működésének egyik alapja. A sakkban elsajátított stratégiai gondolkodás felhasználása az üzleti életben is segít jobb döntéseket hozni. A GE-nél folyamatosan keressük a tehetségeket és hiszünk abban, hogy a sakk kiváló lehetőséget nyújt ahhoz, hogy a gyermekek elinduljanak azon az úton, amin sikeres szakemberekké vagy vezetőkké válhatnak” – mondta el a regionális elnök-vezéigazgató.

Polgár Judit a sakk oktatásban betöltött szerepét emelte ki. „A Nemzeti Alaptantervbe bekerült képességfejlesztő sakk, vagyis a Sakkpalota program célja, hogy az általános iskolai alaptantárgyakba integrálva segítse a készségszintű tájékozódó képesség, a stratégia, rendszerben történő gondolkodás fejlődését. A digitális korba beleszületett gyermekeknél ugyanis ez egy nagyon komoly hiányosság. A sakk segít nekik abban, hogy mindenben keressék, és meg is találják a megfelelő összefüggéseket” – tette hozzá a vg.hu-nak a világhírű sakkozó.

Polgár Judit leszögezte: ehhez a gyerekeknek nem kell versenyszintű sakkozóvá válniuk. Elég, ha csak a sakk szabály rendszerét ismerik. „Ezért szoktuk mondani, hogy nem sakkot tanítunk, hanem sakkal tanítunk. Szeretnénk egy újszerű, motivációs eszközt a pedagógusok kezébe adni, amelynek segítségével más tantárgyak is könnyebben taníthatóvá válnak. Hogy az agyban milyen folyamatokat indít el, hogy a tanulási folyamatra bizonyítottan milyen előnyökkel jár a sakkozás, arról szép hosszú listát állíthatnánk össze. Mi szeretnénk ezeket az előnyöket minél láthatóbbá tenni. Az például már az első néhány óra után egyértelművé válik, hogy a gyerekek a sakk tanórákat követően minden más ismerete befogadására sokkal jobban és sokkal tovább tudnak összpontosítani” – fogalmazott lapunknak Polgár Judit.

A sakkozó szerint a laikus sakkbarátok is könnyen átadhatják gyerekeiknek a sakkhoz szükséges gondolkodást, ha nyitottak arra, hogy maguk is megújuljanak, a saját gondolkodásukat is kicsit felfrissítsék. „Már több iskolában fut a Sakkpalota program, és a módszert beválasztó pedagógusok nagyon hamar ráéreznek arra, hogy ennek segítségével hogyan tehetik kreatívvá az óráikat. Az egy hétvégés akkreditált képzésünkön már a második napon minden résztvevő képessé válik arra, hogy ne csak a tankönyv vagy a munkafüzet feladatait tudja magabiztosan elvégeztetni a gyerekekkel, hanem önállóan is tudjon hasonló sakkosított feladatokat kitalálni bármilyen ismerete anyag átadásához. Az alapítvány referencia iskolájában most például a környezetismeret anyagot építettük be a programba, és még a korábbiaknál is nagyobb sikere van a gyerekek körében, akik számára élménnyé válik a tanulás, szívesen járnak iskolába, és válnak az ismeretekre maguktól vágyó kisgyalogokká” – mondta el Polgár Judit.

 

Braunmüller Lajos-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.