Közel húsz százalékkal növelte árbevételét 2013-ban a Tolnatej Zrt., a növekedés a nagyobb piaci részesedés és a beruházások eredménye - közölte a szekszárdi székhelyű cég vezérigazgatója az MTI-vel.
Koller Attila elmondta: a társaság nettó árbevétele a 2012-es 23,4 milliárd forint után 2013-ban megközelítette a 27 milliárd forintot, és várhatóan arányosan nő a cég adózás előtti eredménye is. 2012-ben a Tolnatej 1,027 milliárd forint adózás előtti eredménnyel zárt. 2013-ban a társaság amellett, hogy a félkeménysajt-gyártásban megőrizte piacvezető helyzetét, a friss termékek - dobozos tej, túró, kakaós tej, vajkrém - kategóriájában növelte piaci részesedését.
Az árbevétel-növekedés másik oka, hogy a cég az elmúlt években 1,6 milliárd forintos fejlesztést hajtott végre - 25 százalékos európai uniós támogatás mellett -, amelynek köszönhetően a sajtgyártás melléktermékeként keletkező savóból ásványi sóktól mentesített savóport állítanak elő. Ez magasabb hozzáadott értéket képvisel - mondta.
A Tolnatej 15 százalékkal növelte termelését, és ugyanilyen arányban emelte árait is. A szekszárdi üzem 165 millió liter tejet, 90 millió liter savót dolgozott fel, 9000 tonna félkemény sajtot, mintegy 45 millió csomag dobozos tejet és kakaót állított elő. Az árnövekedést a vezérigazgató világpiaci okokkal magyarázta: egyrészt fontos tejtermelő területeken a rossz időjárás miatt csökkent a termelés, ugyanakkor az ázsiai piacokon megnőtt a tej iránti kereslet.
Beszámolt arról is, hogy a tavalyi, két és fél milliárd forintos fejlesztés után az igazgatótanács döntése szerint a következő két évben másfél milliárd forintot költenek beruházásra, és további egymilliárd forintot a technológia szinten tartására. A fejlesztés a termelő kapacitás bővítésére, illetve energiahatékonyságra irányul. Úgy látják, idén nő a hazai tejtermelés, így kis mértékben növekvő tejfelvásárlást tervez a cég. A Tolnatej Zrt. felvevő piacai között a hazai mellett Kína lehet a legfontosabb; az ázsiai országban lényegesen magasabb áron értékesíthető a deminalizált savópor, amelyből ez évben 3000 tonnát állítanak elő Szekszárdon. A kínai piaci jelenlétnek azonban adminisztratív akadálya van: nincs kétoldalú kereskedelmi és állatorvosi egyezmény Kína és Magyarország között - tette hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.