BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lassan élénkül a lakáspiac

Az idei második negyedévben alig épült több lakás, mint az előző év azonos időszakában. Az első féléves kedvező adat leginkább az első három hónap jó teljesítményének köszönhető. Az építési engedélyek növekedése bizakodásra ad okot

Az idei második negyedévben mindössze 1573 lakás épült, ami mindössze 16-tal haladja meg a tavalyi év azonos időszakában látott szintet. A statisztikai hivatal adatai szerint a lakáspiac nagyon lassan áll talpra, noha az építési engedélyek száma növekvő tendenciát mutat. Három hónap alatt 2355 engedélyt adtak ki, ami 337-tel több a tavaly április-júniusi időszakban tapasztaltnál.

Néhány évvel ezelőtt, 2010-ben még negyedévente 4-5 ezer építési engedélyt adtak ki és ugyanennyi lakás épült. Hat évvel ezelőtt, 2008 első felében több mint háromszor annyi lakás épült, mint most. A tavalyi év volt a mélypont, most úgy látszik, hogy az idei első negyedéves adatnak köszönhetően (akkor 1692 lakás épült) növekedhet az építések száma az év egészében a 2013-ashoz képest.

Az átadott lakásások számának első félévben mért 22 százalékkal növekedése szinte teljesen az első negyedévben látható bővülésnek köszönhető, mivel akkor 50 százalékkal nőtt az épített lakások száma. „A nagyon alacsony bázis miatt néhány száz lakás átadása már komoly növekedést hozott az első negyedévben. Ilyen alacsony számoknál azonban néhány nagyobb projekt átadása – egyszeri hatásként – jelentősen megdobhatja az átadott lakások számát, és ez hozhat komoly növekedést is, de ez még nem feltétlenül jelent stabil, megalapozott növekedést” – mondta a Világgazdaságnak Déry Attila, az Otthon Centrum vezető elemzője.

Az egyszeri hatást támasztja alá az is, hogy a második negyedévben csak 1 százalékos volt a növekedés. Déry hozzátette: a 2014 első hat hónapjában kiadott építési-, illetve a használatbavételi engedélyek száma csak 20, illetve 25 százaléka a válság előtti, 2007-es szintnek.

A tavalyi év első félévével összevetve idén eddig 18 százalékkal kevesebb lakás épült a megyei jogú városokban. Az építések száma 66 százalékkal esett vissza a kisebb városokban és 47 százalékkal a községekben. A piacot leginkább Budapest húzza: a fővárosban 16 százalékkal nőtt az átadott lakások száma. Déry Attila szerint pozitívum, hogy Budapesten az átadott lakások számában 2012 első félévéről 2013 első félévére mért 13 százalékos növekedés kitartott, és 2014 első félévére ennél is nagyobb mértékben nőtt az épített lakások száma. „A sajátcélú építkezések továbbra is lefelé tartó trendet mutatnak a fővárosban, azaz egyelőre a fejlesztők húzzák a piacot. Az ingatlanfejlesztők a kisebb lakásszámú projekteket részesítik előnyben és egyre gyakrabban adják bérbe az eredetileg értékesítésre épített lakásaikat” – mondta Déry Attila.

A vidéki városokban az értékesítési céllal épített lakások száma 28, a saját célra építetteké pedig 26 százalékkal emelkedett. „Ez bizakodásra adhat okot, mivel a háztartások várakozásait, bizalmi helyzetét, jövőbe vetett hitét jobban tükröző saját célú építkezések vidéken jobban nőttek, mint az értékesítési célúak. Bár a községekre is igaz, hogy a lendület nagyobb volt az első negyedévben” – emelte ki az elemző.

Az év első felében összes lakás több mint fele, 1660 darab Közép-Magyarországon épült. Ezen kívül csak Győr-Moson-Sopron megyében figyelhető meg számottevő építésbővülés, itt meghaladta a 400-at a használatba vett lakások száma. Észak-Magyarországon 39, a Dél-Alföldön 67 százalékkal csökkent a lakásépítés.

Négyszáz év alatt újulna meg az állomány

Ha az első féléves trend marad, 2014-ben 11 ezer lakás épülhetne fel a Társaság a Lakásépítésért Egyesület szerint. Ez azonban még mindig csak arra lenne elég, hogy a hazai lakásállomány (4,39 millió) körülbelül 400 évente újuljon meg. A 100 éves megújulási ütemhez évi 43 ezer darab lakást kellene építeni. A TLE közölte, hogy a magyar lakásállományon belül több mint 583 ezer olyan lakás van, amelynek a falazata vályog vagy sár. A nem lakott lakások közül 162 ezer 1946 előtt épült, 90 ezer pedig komfort nélküli, vagy ennél is rosszabb állapotú, gazdaságosan fel sem újítható. Ez az állomány a TLE szerint nem oldja meg a hazai lakásállomány problémáját.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.