Alaposan megváltozott július 15-től a Magyar Nemzeti Filmalap támogatási szabályzata. „A módosítással véglegesen megszűnt a filmgyártási támogatások felosztása alap- és többlettámogatásra. A szabályzat több ponton a pályázók számára az eddiginél kedvezőbb rendelkezéseket tartalmaz. Ezek közül a legfontosabb a bevétel-részesedési szabályok módosulása” – közölte a Filmalap.
Hozzátették: ezeket a produceri érdekek, valamint a Filmalap érdekei közötti egyensúly megvalósítása céljából, a produceri szövetségek véleményének figyelembe vételével oly módon alakították ki, hogy azzal segítsék a filmelőállító cégek fenntartható működését, fejlődését. Ennek érdekében a Filmalap bevétel-részesedése a jövőben nem csupán a finanszírozási arányokat követi, hanem valamennyi bevételen 50-50 százalékban osztozik majd a Filmalap és a filmelőállító.
A koproducerek és az egyéb, nem pénzbeli szolgáltatásokat nyújtó partnerek, alkotók a filmelőállítót illető 50 százalékból jogosultak részesedni, míg a tényleges pénzbeli támogatást nyújtó befektetők, akik részesedési jogosultság fejében szállnak be a film finanszírozásába, a Filmalappal és a producerrel azonos pozícióban, befektetésük arányában részesednek, ebben az esetben a Filmalap és a filmelőállító közötti 50-50 százalékos megosztás a fennmaradó hányadra korlátozódik. „A filmtörvény ősszel várható módosítására tekintettel az új szabályzat már most megteremti annak lehetőségét, hogy a filmgyártás, műfaji besorolástól függetlenül akár 100 százalékban támogatható legyen” – fogalmaztak.
A Magyar Producerek Szövetsége (MPSZ) szerint a 2010-ben történt változások a magyar filmirányítási rendszerben elegendő időt adott mindenkinek, hogy értékelje és levonja a megfelelő következtetéseket, merre tart a hazai filmipar, javultak vagy romlottak a szakma lehetőségei. „Az elmúlt években a magyar filmpiac fájdalmasan kevés hazai alkotása nem tudta kellő mértékben növelni a magyar film iránt elkötelezett közönséget. A játékfilmek, tv-filmek számának csökkenése, a kisjátékfilmek kiszorulása a filmfinanszírozásból nem hagyott igazán űrt maga után” – olvasható az MPSZ júniusi közleményében. Úgy látják, hogy az a finanszírozási modell, mely a lottó állami bevételeinek átcsoportosítására épít, stabil hátteret jelent a magyar film számára.
Szerintük mindenki pontosan tudja, hogy támogatási politika nélkül a magyar film is életképtelen, de ma már piaci körülmények között is nehéz szabad forráshoz jutni, hiszen a magyarországi bankok befektetési és hitelezési politikája nem preferálja a filmes projekteket. A dán példát például azért tartják jónak, mert amellett, hogy nagy figyelmet fordít a gyártásra és a kész produkciót nem csak a bemutatóig kíséri, hanem érdemi és jelentős hazai és nemzetközi támogatást ad a forgalmazásnak.
„Magyarország a Visegrádi Négyekben kiváló cseh, lengyel, szlovák partnerekkel dolgozhatna szorosabban együtt. Ez lehetne az egyik természetes piaca filmjeinknek és egy ilyen méretben talán már a megtérülés esélye is megfogalmazódhat” – vélik a producerek. Ugyanakkor hozzátették: mai ismereteik szerint ettől a felismeréstől messze van mind a négy tagállam filmes világa, de talán ez lehetne közös régiónk egyik kulturális kitörési pontja, amiért érdemes az együttműködést erőltetni és erősíteni.
Van pénz a cseh filmekre
Negyedével növelte forgalmát éves szinte tavaly a cseh audiovizuális producerek szövetsége (APA). „Míg 2012-ben 4,08 milliárd korona volt a szövetség forgalma, addig tavaly már meghaladta az öt milliárdot” – közöltek az APA. Az összeg legnagyobb részét a Csehországban forgató külföldi filmeseknek nyújtott szolgáltatásokból szerezték. Ez az összeg jóval magasabb, mint 2012-ben, ami az állami filmtámogatások összegénél 300 millió koronáról 500 millió koronára való emelésének következménye. Tavaly 11,06 millió néző váltott jegyet a csehországi mozikba, ahol 25 új cseh játékfilmet és 17 dokumentumfilmet vetítettek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.