A tanévkezdés időszakában érezhetően megugrik a lakáscélú megtakarítás iránt érdeklődők száma. Mindez arra utal, hogy egyre több szülő igyekszik jó előre felkészülni iskolás gyermeke jövőbeli lakásvásárlására – tapasztalja az OTP Lakástakarék. „A tanévnyitó időszakában minden a gyerekről szól. A tanszerek és felszerelések beszerzése mellett az iskolakezdést ma már egyre több szülő köti össze azzal, hogy elkezdjen a gyermek leendő lakására is gondolni és félretenni” – mondja az OTP Lakástakarék vezérigazgató-helyettese. Köntös Péter szerint a megtakarítási termék iránti növekvő érdeklődés annak is köszönhető, hogy egyre több szülő ismeri fel és használja ki a konstrukció előnyeit - a befizetések után járó 30 százalékos, akár évi 72 ezer forintos állami támogatást, a jelenleg 13 százalék feletti hozamot.
A magyarok egyre inkább mernek hosszabb távon tervezni, ezért láthatóan erősödik bennük az öngondoskodási szándék. Ezt bizonyítja, hogy az elmúlt években érezhetően nőtt a lakástakarék szerződéseknél az átlagos megtakarítási idő, 4,5 évről 6 évre. Növekedett a havi átlagos megtakarítási összeg is: 20 százaléknál nagyobb mértékben emelkedett 2011 óta, meghaladva a 16 ezer forintot.
„Azok a szülők, akik már a gyerek 7-8 éves korában elkezdik a lakáscélú spórolást, az érettségi elérkeztéig elegendő megtakarítást képezhetnek ahhoz, hogy a főiskolás-egyetemista éveket vagy akár az önálló életet saját ingatlanban kezdhesse a gyermekük, és ne albérletre kelljen havi tízezreket költenie” – véli Köntös Péter. Az OTP Lakástakarék számításai szerint ugyanis havi 20 ezer forint megtakarításával 10 év alatt közel 8 millió forint ingatlanvásárlásra használható összeg gazdálkodható ki lakástakarékkal.
Bodnár Balázs, az OTP Ingatlanpont országos ingatlanközvetítő-hálózat értékesítési vezetője úgy számol, hogy ekkora összeg önállóan is elegendő lehet egy kisebb, fővárosi garzon megvásárlására, a vidéki városokban pedig már egy nagyobb lakás is kijöhet belőle.
Ha pedig kihasználva a lehetőségeket, egyszerre több lakástakarékot is köt a család, akkor értelemszerűen megtöbbszöröződhet az összegyűjthető pénz, ami még szélesebb választási lehetőséget biztosít az ingatlan tekintetében. Bodnár Balázs tapasztalatai szerint, már most is egyre gyakrabban fordul elő, hogy azok a családok, akik anyagilag megengedhetik maguknak, inkább vásárolnak lakást az egyetemista/főiskolás gyermeküknek egy albérlet fizetése helyett. Ez a lépés befektetésnek sem rossz, hiszen egy másfél-kétszobás lakást megvásárolva, annak egyik szobáját más egyetemistáknak kiadva ki lehet gazdálkodni a rezsiköltségeket, vagy a hitel törlesztőjének egy részét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.