Idén is folytatódik a globális ingatlanpiaci növekedés, Az előrejelzések szerint az ingatlanbefektetések összege idén 13 százalékkal 1330 milliárd dollárra emelkedik, ami 2007 óta a legmagasabb érték. Ugyan a befektetők továbbra is az irodákat keresik elsősorban, de világszerte egyre keresettebbek a jó minőségű hotelek is, főként a közel-keleti vásárlók körében.
Az OTP Ingatlan Befektetési Alapkezelő Zrt. és a Cushman & Wakefield ingatlan-tanácsadó tnulmánya szerint a legnagyobb, 20 illetve 14 százalékos bővülésre Észak-Amerika és Nyugat-Európa ingatlanpiacán. Emellett a fejlődő ázsiai piacokon lehet még kiemelkedő, 9 százalékos bővülés.
„Az Európában végbement monetáris lazítás a vállalatok gazdasági teljesítményének felpörgetését célozza, ami az ipari, kereskedelmi és irodapiacot egyaránt élénkíti. Az Egyesült Államokban pedig a legtöbb befektetési eszközkategória – nyersanyag, részvény, kötvény – az elmúlt években túljutott a válság utáni lendületes bővülés szakaszán, így a befektetők figyelme most fokozottan fordul az ingatlanok felé” – foglalta össze Tóth Balázs, az OTP Ingatlan Befektetési Alapkezelő vezérigazgatója, aki a korábbi évekhez képest a legnagyobb változást abban látja, hogy a befektetők a nagyon alacsony hozammal bíró kockázatmentes befektetési formák mellett egyre szívesebben és bátrabban nyúlnak a némi többletkockázattal járó, ám jóval magasabb növekedési potenciállal rendelkező ingatlanpiaci eszközökhöz.
A várakozások szerint Európában továbbra is kiemelkedő az érdeklődés az Egyesült Királyság, Németország, illetve az északi országok iránt. A növekvő kockázatvállalási hajlandóságnak köszönhetően azonban egyre több befektető fordulhat a kevésbé válságálló és ezért korábban mellőzött Spanyolország, Portugália, Írország vagy Olaszország irányába. A Cushman & Wakefield szerint az idei évben az irodapiacon valamint a kiskereskedelmi ingatlanok szegmensében elsődleges befektetési célpontoknak London, Párizs, illetve a német nagyvárosok számítanak. A logisztika területén pedig London, Párizs és München és Hamburg mellett Rotterdam és Antwerpen állhat elsősorban a befektetők célkeresztjében.
Mindamellett Hegedűs Orsolya, a Cushman & Wakefield budapesti irodájának szakértője szerint a növekedés motorja továbbra is az Egyesült Államok, ahol az irodapiaci, a raktározási, illetve az idegenforgalmi szegmens tartogathatja rövid távon a legjobb lehetőségeket a befektetők számára. Az irodapiacon a kereslet további bővülésére lehet számítani az olyan energetikai és technológiai központokban, mint San Francisco, Boston, és Houston, ugyanúgy, mint a kereskedelmi fővárosokban, azaz New Yorkban és Los Angelesben.
A Cushman & Wakefield International Investment Atlas 2014 tanulmánya szerint Jakarta, Tokió járhat az élen az irodapiaci befektetések terén, de Szingapúr, Bangkok és Hong Kong iránt is jelentősen élénkülhet a befektetők érdeklődése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.