BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az ingatlanpiaci összeomlás nem is komoly veszély

Kína a maga sajátos eszközeivel jó úton jár egy sikeres gazsági átmenet menedzselésében – véli a Pioneer Investments feltörekvő piaci igazgatója. Szerinte ugyanis nem a növekedés mértéke, hanem annak minősége a fő kérdés mostantól Kínában, miután a legutóbb közzétett jó növekedési adatok arról tanúskodnak, hogy a kormányzat által bevetett eszközök alkalmasak a célul kitűzött növekedési ütem elérésére – véli Mauro Ratto.

A kínai gazdasággal kapcsolatos legnagyobb kérdés mostanában az ingatlanpiac összeomlása, vagy túlélése. Sokan tartanak az ingatlanpiac bedőlésétől, és nem ok nélkül, hiszen ez az ágazat adja a GDP 20 százalékát a távol-keleti országban, így növekedése a gazdaság egészének teljesítményére kihat. Csakhogy Ratto szerint az összeomlás nem olyan komoly veszély, mint ahogyan az sokan gondolják. Az ingatlanárak csökkenése szerinte ugyanis legfeljebb néhány nagyvárosra igaz, másutt az árak nem változtak. Ugyancsak az összeomlás ellen hat, hogy a szükségszerű urbanizáció a lakossági jövedelem szolid emelkedése mellett zajlik, az egész folyamatot pedig jól alátámasztja a magas megtakarítási ráta.

Ratto azt gondolja: az sem elhanyagolható körülmény, hogy az ingatlanpiactól elforduló tőke más, sokkal produktívabb ágazatokban keres finanszírozni valót magának, és ez kedvezően hathat olyan ágazatok teljesítményére, amelyek jobban segítik a növekedés fenntarthatóságát, javítják a GDP összetételét. Ilyen ágazat lehet a környezetvédelem és az egészségügy, amelyek fejlődése pontosan megfelel a GDP minőségével kapcsolatos elvárásoknak.

Nagy lépések történtek az elmúlt másfél évben a reformok, azon belül is a pénzügyi reform terén. A kínai gazdaság szempontjából az árfolyam kiszámíthatósága különös jelentőséggel bír, a hatóságok mégsem haboztak növelni a rövid távú volatilitást, a hosszabb távú stabilitás érdekében. A jüan kereskedési sávjának plusz-mínusz 2 százalékra szélesítésével lehetővé tették az árfolyam fokozatos leértékelődését. Ez megnyitja az utat a piaci liberalizáció és betéti kamatok deregulációja előtt, de az árfolyam stabilitás fontossága miatt a Pioneer szakértője szerint ez a folyamat az árfolyam manipulációjával egybekötve zajlik majd le.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.