Mint arról beszámoltunk a kormány a múlt héten – az előzetes bejelentéseknek megfelelően – kiírta az első olyan uniós pályázatokat, amelyek már a 2014-20-as ciklus forrásaiból finanszíroznak. Pontosabban: finanszíroznának. A kabinet ugyanis egyelőre saját kockázatra írta ki a tendereket, hiszen az Európai Bizottság még nem bólintott rá az egyes operatív programokra (csak a keretrendszert fogadták el).
Így elméletileg gond is lehetne a mostani kiírásokból: ha a pályázatok végül nem lesznek összeegyeztethetőek a Brüsszelben jóváhagyandó végleges tervekkel, akkor a magyar költségvetésből kell majd kifizetni a támogatásokat. Most, első körben 120 milliárd forintra írtak ki pályázatot, ám a kormány szinte csak olyan területen hírdetett meg programot, amely biztosan átmegy majd a szűrőn.
A sietségnek is van oka: ahhoz, hogy a két uniós költségvetési időszak ne hozzon túl hosszú visszaesést a beruházásokban (az előző már lejárt, az újnak még nincsenek kész pályázatai) mielőbb ki kell írni a tendereket. Így volt ez hét éve is, akkor is gyors ütemben, saját kockázatra írta ki az első pályázatokat a kormány.
Most nagyobb gondot jelenthet azonban, hogy a pályázati feltételek nem teljesen világosak. A kiírások általános tájékoztatójában ugyanis egyelőre nem tudják megnevezni azt a végrehajtási rendeletet, ami alapján a projekteket ki lehetne írni, a pályázatokról dönteni lehetne. Az alapvető jogszabályokat felsoroló részben azt írják, hogy a pályázóknak „a 2014–2020 programozási időszakban egyes európai uniós alapokból származó támogatások felhasználásának rendjéről szóló, később kihirdetendő kormányrendelet (eljárási rendelet)” szabályainak kell megfelelniük. Vagyis: úgy írták ki a pályázatokat, hogy a rendelet még nincsen kész.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.