BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csökken a külföldiek aránya az ingatlanpiacon

Az elmúlt évtizedben a magyar ingatlanpiacon még nagy arányú volt a külföldi (főleg nyugat-európai) vásárlók, befektetők jelenléte. A válságot követően azonban keveset lehetett hallani felőlük.

Az elmúlt három év harmadik negyedéveinek összehasonlítása alapján a Duna House által végzett elemzés rámutat, hogy ugyan növekszik a külföldiek száma, arányuk azonban csökkent a piacon a vizsgált három évben.

– Két évvel ezelőtt az ingatlanvásárlók 2 százaléka volt külföldi, ez a harmadik negyedévben nagyjából 420 tranzakciót jelent. Tavaly valamivel erősebb volt a harmadik negyedév, így hasonló mennyiségű külföldi vásárló mellett a piaci részük 1,9 százalékra csökkent. Idén 1,8 százalékot mértünk, igaz egy erősebb piacon, ami becslésünk szerint 515 külföldi vásárlót jelent 3 hónap alatt – mondta Rutai Gábor, az ingatlanközvetítő hálózat elemzési vezetője, aki szerint a külföldiek nemcsak a vevői, hanem a bérlői piacon is jelen vannak.

Ezen a területen azonban már erősebb a jelenlétük és az vizsgált időszakban nem is változott, nagyjából 12 százalékosra tehető.
A vevők 45 százaléka érkezik valamelyik EU tagállamból, illetve csekély számban Amerikából. Ők átlagban 14,8 millió forintot költenek ingatlanra. A piac nagyjából egytizedét kitevő közel-keleti vevők ennél nagyobb összegben költenek: átlagos vásárlási volumenük 16,8 millió forint volt ingatlanonként.

Az orosz és ukrán vevőkör a forgalom 30 százalékát teszik ki és 23,3 milliós átlagon vásárolnak. A legdrágább ingatlanokat a távol-keletiek veszik, átlagosan 26,7 millió forintért és a piac 15 százalékát fedik le. A külföldi vevők 77 százaléka a fővárosban, leginkább a VI., VII., VIII. kerületben vásárol, átlagosan 60 négyzetméteres lakást 14 millióért.

A Duna House adatai alapján a bérlők 42 százaléka az Európai Unió valamelyik tagállamból érkezett, 29 százalékuk a közel-keletről, ötödük távol-keleti és mindössze tizedük orosz vagy ukrán. Ez utóbbi csoport és az EU-ból érkezők havi átlagosan 110 ezer forint körüli összegért bérelnek lakásokat, míg a közel- és távol-keletiek egyaránt nagyjából 78 ezer forintért. A külföldiek 46 százaléka a fővárosban bérel lakást, de a külföldi diákok révén élénk a piac az egyetemi városokban, főként Pécsen, Debrecenben és Szegeden is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.