Szeptemberben az építőipar termelése kiigazítatlan adatok szerint és munkanaptényezővel kiigazítva egyaránt 7,3 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. Szezonálisan és munkanappal kiigazítva a termelés volumene ugyanakkor 1,5 százalékkal csökkent augusztushoz képest – állapította meg a KSH.
Az épületek építése ágazat termelése szeptemberben 8,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az útépítési, vasút-felújítási, valamint közműfejlesztési munkákkal összefüggő „egyéb építmények” ágazat termelése viszont 18,6 százalékkal emelkedett.
A most szeptemberben kötött új szerződések volumene 30 százalékkal volt kisebb az egy évvel korábbinál. Ezen belül az épületek építésére kötött szerződések volumene 22, az egyéb építmények építésére vonatkozó új szerződéseké 34,6 százalékkal maradt el a tavaly szeptemberi magas bázistól.
„Az elmúlt néhány évben tapasztalt forintgyengülés és a pénzintézeteket érintő szabályozás miatt a jelzálog-hitelezés keresleti és kínálati oldala – így az ingatlanpiac is – drasztikusan visszaesett, ami miatt sokan halasztották el a lakásvásárlást. Ennek a keresletnek a felszabadítása, azon túl, hogy építőipari fellendülést okozna, a teljes hazai fogyasztásnak és gazdaságnak is előnyére válna” – mondta Tóth Tamás, az Opten igazgatója, aki szerint a fellendüléshez a szociálpolitikai támogatás önmagában nem elég, amíg a pénzintézeti rendszer és a hitelezési szabályozás körül nem csillapodik a bizalmatlanság. Addig ugyanis a jelzálog-hitelezés keresleti és kínálati oldala is messze elmarad a gazdaságban rejlő potenciáltól.
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) felmérést készített tagjai és más, jelentős piaci szerepet betöltő építési vállalkozások körében a közelmúlt piaci változásairól, valamint a második félév konjunkturális kilátásairól. A felmérésben résztvevő, mintegy 400 cég nagy többsége a nettó árbevétel növekedéséről számolt be. A válaszadók háromnegyede az árbevételarányos jövedelmezőség enyhe emelkedését jelezte, de a lakásépítéssel foglalkozó cégeknél nincs elmozdulás. Az árbevétel növekedés várakozásaik szerint azonban az idei év végén megtorpan. Az újonnan kötött szerződésállomány volumenének a csökkenésére számít az év hátralévő részében a megkérdezettek 80 százaléka. A vállalkozások jó üzleti menetét leginkább akadályozó tényező az alacsony piaci ár, a tisztességtelen verseny, a cégekre háruló magas adminisztrációs kötelezettség. A felmérésben résztvevők ilyen járulékos adminisztrációs tehernek érzik a tavaly október óta kötelező elektronikus építésinapló-vezetést is. Elmondásuk szerint a naplóvezetés olyan mértékű terheket rótt a vállalkozásokra, amelyeket nemigen tudnak a piaci árakban érvényesíteni, nagyságrendjük pedig esetenként a több millió forintot is meghaladja.
Fekete negyedév
Voltak már rossz időszakai a magyar építőipari vállalkozásoknak, de még sosem szűnt meg 1703 cég egyetlen negyedév alatt, amint az a harmadik negyedévben történt. Arra sem volt példa, hogy a törölt cégek száma négy egymást követő negyedévben is meghaladja az 1500-at. A 12 hónapra visszatekintő statisztika 6458 megszűnt vállalkozást mutat. „Az ágazat nagyon várja már a szociálpolitikai támogatás kiterjesztését, mert ez lökést adhat az ingatlanpiacnak és az építőipari megrendeléseknek is” – mondta Tóth Tamás, az Opten céginformációs szolgáltató ügyvezetője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.