Jelenleg még igen csekély a spekulatív – az előzetes bérbeadás nélküli – ingatlanfejlesztés. Annak a beruházónak, amely hitelből építene új irodaházat, legalább 30-40 százalékos előbérletet kell felmutatnia a bank felé, így spekulatív fejlesztés csak saját tőkéből lehetséges. Jóllehet ilyen módon az Atenor és a Skanska továbbra is végez beruházásokat, de úgy látszik, a többi cég nem mer belevágni, ezért viszont a későbbiekben lépéshátrányba kerülhetnek.
A nemzetközi ingatlantanácsadó magyar leányvállalatának a tapasztalata szerint befektetési céllal főleg irodaépületeket keresnek, amelyeknél – a helytől függően – 7-8 százalékos hozamot lehet elérni. Ehhez társul még középtávon évi 2-3 százalékos értéknövekedés – ami a befektetési igazgató szerint nemzetközi összehasonlításban magasnak számít.
Simonyi Balázs üzltágvezető szerint miközben vannak olyan körzetek, ahol már 3 euróért sem tudják kiadni a már korszerűtlennek számító irodákat, ezért az irodapiacon még mindig közel 20 százalékos a kihasználatlansági mutató. Jó helyen nagyon nehéz modern, 3-5 ezer négyzetméteres irodát találni, pedig tovább fokozódott az üzleti szolgáltató cégek (SSC, BPO) érdeklődése Magyarország iránt. Így még azoknak is nehéz a dolguk, amelyek csupán bővíteni kívánják irodájukat. Idén a szolgáltató cégek mellett az állam volt a legnagyobb új bérlő a piacon. A bérlők átlagosan 10-15 év után költöznek új helyre, mivel ennyi idő után avul el műszakilag az épület.
Az ipari és logisztikai ingatlanok piacán az elmúlt 6 hónapban nem csupán a Budapest környéki logisztikai parkokban, hanem vidéki ipari központok környezetében is erősödött a kereslet. Amint Joó Domokos üzletágvezető elmondta, amíg tavaly egész évben 250 ezer négyzetméterre kötöttek új bérleti szerződést, addig ezt a szintet már szeptember végére elérték, az üresedési ráta pedig 23 százalékról 18-ra csökkent. Ugyanakkor több, Magyarországon még jelen nem lévő logisztikai szolgáltató vagy gyártócég részéről is komolyabban érdeklődés tapasztalható. Mindamellett a spekulatív fejlesztők ezen a területen is óvatosak, viszont itt is igaz, hogy jó helyen lévő kiadó ingatlant nagyon nehéz találni még az átlagos 2-4 ezer négyzetméteres tartományban is.
Nő a befektetők vásárlása
Idén 450 millió euró értékben vásároltak ingatlant befektetési céllal Magyarországon. Ha az év végéig lezárul a függőben lévő 200 milliónyi tranzakció, a tavalyihoz képest 80 százalékkal is nőhet a befektetési célú értékesítés, de a fejlődés gátja az, hogy nincs elegendő, erre a célra megfelelő ingatlan – mondta Lindwurm György, aki arra számít, hogy a jövő év első felében legalább 250 millió euró értékű adásvétel zárul le, ami éves szinten az ideihez képest további volumennövekedést vetít előre. A 30-50 millió eurós értéksávban jelenleg három ingatlan áll befektetői átvilágítás alatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.