A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 2014. szeptember végén hirdette ki a mobiladat-forgalomra még meg nem nyitott 800 és a 2600 MHz-es frekvenciasávok, valamint a 900 és 1800 MHz-es sávok még ki nem osztott tartományainak hasznosításáért kiírt pályázat eredményét. A tenderen négy szolgáltató – Magyar Telekom, Telenor, Vodafone és a Digi – jutott spektrumhoz, amelyre alapozva felgyorsították a negyedik generációs, a korábbinál sokkal gyorsabb adatforgalmat lehetővé tevő hálózat kiépítését. A Magyar Telekom október közepén 53-ról 73 százalékra emelte a kültéri országos lefedettségét az elért lakosság vonatkozásában. A társaság közlése alapján az azóta eltelt időszakban ez az érték már megközelítette a 80 százalékot.
Az előfizetők számánál is gyorsabban bővül az adatforgalom, ami azt mutatja, hogy a hazai felhasználók élnek a gyors mobilinternet adta lehetőségekkel. A Telekom hálózatán a 2013 és 2014 utolsó hónapja között eltelt egy évben a teljes adatforgalom mintegy negyedével nőtt, ezen belül a 4G-s adatforgalom háromszorosára emelkedett.
Komoly fejlesztéseket indított el a Telenor Magyarország Zrt. is az elnyert frekvenciák hasznosítására. A társaság tájékoztatása szerint jelenleg 1,2 millió mobilinternet-előfizetővel rendelkeznek, és közülük egyre többen használják az újgenerációs kapcsolatot, azonban pontos adatot egyelőre nem közöltek a 4G-s ügyfeleik számáról. A vállalat tervei szerint a következő három éven belül a lakosság 98 százalékára terjesztik ki a lefedettséget, erre 15-20 milliárd forintot költenek.
A frekvenciatendert követően a Vodafone Magyarország Budapest belvárosában már elindította a korábbinál is gyorsabb mobilinternet hozzáférést nyújtó 4G szolgáltatását – közölték a Világgazdaság érdeklődésére a társaság sajtóosztályán. A cég szélessávú mobilinternet hálózata jelenleg az ország 98,4 százalékát fedi le, és az ország nagy részén ma is elérhető a 42 Mbit/s-os sávszélesség, ami a 4G szolgáltatás aktiválásával egyre többek számára 75 Mbit/s-re nő majd. A cég tájékoztatása szerint Budapest mellett 10 nagyvárosban – többek között Debrecenben, Szegeden, Miskolcon és Pécsett – is folyamatosan fejlesztik a hálózatukat.
A nagyobb települések mellett látványos fejlődésre lehet számítani a 4G-s elérésben a kisebb falvakban is. A frekvenciatender során a 800 MHz-es csomagok értékesítésénél ugyanis fontos szempont volt az is az elbírálásnál, hogy mennyi idő alatt tervezik lefedni a szolgáltatók az ezer fősnél kisebb településeket. A leggyorsabban a Vodafone haladna, a társaság 12 hónapon belül 1100 településre vinné el a 4G-s technológiát, míg a második fázisban további 350-re. A Telekom 675 helyiséget fedne le egy éven belül, míg három év alatt további 936-ot. A Telenor 350 településsel kezd és a második fázisban pörgetik fel igazán a terjeszkedést, amely további 850 falut érint majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.