Jelentősen megnőtt a héten az amerikai mobiltelefon-használók szabadsága, miután szerdán életbe lépett az a szabályozás, mely szerint a tengerentúli mobilcégek kötelesek ingyen kikódolni a készülékeket. Az FCC (Szövetségi Hírközlési Hivatal) és az Egyesült Államokban tevékenykedő mobiltársaságok közötti megállapodásnak köszönhetően lesz lehetőség az eljárásra, igaz a felhasználóknak több feltételnek is meg kell felelniük. Így például az egy vagy két éves hűségnyilatkozattal vásárolt készülékek esetében a szerződéses időszak letelte után van lehetőség a kikódolásra, és természetesen hasonló feltételnek kell teljesülnie, ha valamilyen hitelkonstrukcióban jutott az eszközhöz a felhasználó. A piacvezető Verizon az egyetlen olyan amerikai mobilcég, amely már most is kódolatlan készülékeket árul.
Bár első hallásra nagy változásnak tűnik a szabályozás életbelépése, az amerikai sajátosságok miatt mégsem lehetnek teljesen elégedettek a fogyasztók. Egyrészt az egyik legnagyobb szolgáltató, a Sprint legtöbb ügyfele valószínűleg nem tud élni majd a lehetőséggel. Eltérően a hazai helyzettől, az Egyesült Államokban két mobiltechnológia terjedt el, a GSM és a CDMA, és ennek megfelelően a mobilcégek is olyan telefonokat forgalmaznak, amelyek az általuk kiépített hálózatban működőképesek. Ennek megfelelően a GSM hálózatra szánt készülék a kikódolás után sem lesz használható olyan társaságnál, amelyik CDMA rendszeren kínálja szolgáltatását.
Az viszont egyértelmű, hogy lényegesen egyszerűbb lesz majd megválni a használt mobiltelefonoktól például az eBay-en. A mobilcégek nagy kockázatot legalábbis a készülékekkel kapcsolatban nem vállalnak ezzel a megoldással, hiszen mire kikódolják az eszközöket, az ügyfelek kifizették azokat. Az már más kérdés, hogy a szolgáltatóváltás könnyebbé válhat, ami komoly versenyt indíthat el a piaci szereplők között.
Világszerte eltérő gyakorlatok alakultak ki a mobiltelefonok adott hálózathoz kötése kapcsán. Vannak olyan országok, ahol jogszabály tiltja a szolgáltatóknak, hogy kódolt készülékeket áruljanak, ez a helyzet többek között Izraelben, Szingapúrban, illetve Kínában. Európában jelenleg az egyes országok döntenek arról, hogyan szabályozzák a mobiltelefonok zárolását, Dániában például csak hat hónapra lehet ezt megtenni, míg az Egyesült Királyságban nem kötelezik a szolgáltatókat, hogy átadják a kikódoláshoz szükséges információkat a felhasználókat.
Magyarországon egyébként adott a lehetőség arra, hogy a felhasználók feloldják a hálózati zárolást. A mobilcégek Általános Szerződési Feltételeiben az szerepel, hogy a határozott időtartamra kedvezményesen, vagy egyéb módon akcióban vásárolt készülék ellenértékének kifizetését, illetve az átvevő szolgáltató erre vonatkozó nyilatkozatának kézhezvételét követően kötelesek feloldani a zárolást az előfizető kérésére. Ez ugyanakkor nem ingyenes, a Telenornál például egy mobiltelefon kikódolása 7650 forintba kerül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.