BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A jövő megérkezett

A jövőt idéző okostelefonok mellett már az ötödik generációs mobilhálózatok is fontos szerepet játszanak a tegnap kezdődött barcelonai Mobile World Congress-en (MWC). Újra hódít a fényképezés, a Firefox pedig ismét nekifut a mobilipar meghódításának.

Bár hivatalosan csak hétfőn kezdődött a mobilipar legnagyobb rendezvénye, a barcelonai Mobile World Congress, már a vasárnap is komoly meglepetéseket tartogatott. Bár valószínűleg a Samsung bejelentéseit várták a legtöbben – két igazi csúcstelefont és egy mobilfizetési megoldást mutatott be a cég –, a Huawei néhány órával megelőzte riválisát a bejelentésekkel, igaz a kínai cég nem telefonokkal, hanem inkább hordható okoseszközeivel hívta fel magára a figyelmet. A cég bemutatta első prémium kategóriás okosóráját, a Huawei Watch-ot. Az Android Wear operációs rendszert futtató készülékkel rendkívül egyszerűen lehet sms-t és e-mailt fogadni. A naptár, az egyéb alkalmazások és a hívásinformáció is kényelmesen elérhető és minden esetben rendelkezésre áll. A Huawei okosórájának teljesítménye is figyelemreméltó, 1,2GHz-es processzorral, 4 gigabájtnyi tárolókapacitással és 512 megabájtos aktív memóriával látták el.

A kínai társaság az idén a nagyméretű okostelefonok és a táblagépek közötti átmenetet jelentő phabletet is elhozott Barcelonába, a MediaPad X2-t nyolcmagos processzorral szerelték fel, és 4G képes, ráadásul a 7 hüvelykes kijelzőjű készülék mindössze 7,28 milliméter vastag. A MediaPad teljes mértékben fémből készült készülékháza elegáns megjelenést és üzleties kinézetet biztosít az eszköznek. A képernyő keret nélküli kialakításának köszönhetően 80 százalékos a kijelző/előlap arány, ami a gyártó szerint a nagy méret ellenére is megkönnyíti az egykezes használatot. Az iparág legnagyobb kapacitású akkumulátorával szerelték fel az új MediaPad-ot, azonban aktív használat mellett így is legfeljebb egy napos üzemidőt ígérnek.

Érdekes irányba indult el a Lenovo, a kínai gyártó ugyanis előhúzta a fényképezés kártyát, és egy fényképezőgép-okostelefon hibridet mutatott be Barcelonában. A VIBE Shot a cég első 2 az 1-ben kamera okosmobilja, amit a kezdő fotósok dolgának megkönnyítésére elláttak számos, a felvételkészítést megkönnyítő technológiával. A készülék16 megapixeles hátoldali kamerát kapott, mellé pedig hattagú moduláris optikát. A kamera nagyérzékenységű szenzorral rendelkezik, így sötét belső terekben és éjszaka is készíthetők vele jó minőségű felvételek. A kamerát okos beállításokkal és fejlett profi funkciókkal egyaránt felszerelték, a felhasználók egy kapcsolóval egyszerűen választhatják meg az általuk használni kívánt üzemmódot. A Lenovo ugyanakkor igyekszik kihasználni egy másik fontos trendet is, az A7000 5,5 hüvelykes kijelzőjével a phabletek alsó határát közelíti, az ebbe a mérettartományba tartozó okosmobilok egyértelműen előretörtek, főként az ázsiai piacokon.

Nincs szégyenkeznivalója a fényképezési képességek területén a HTC új csúcsmobiljának sem, az M9 ugyanis 20 megapixeles hátsó kamerát kapott. Nyolcmagos processzorral 32 gigabájtos memóriával érkezik a készülék a boltokba, várhatóan a következő hetekben.

Míg a bemutatott okoseszközök a közeljövőt képviselik, az MWC egy másik kulcstémája a kissé távolabbi időkre való felkészülést jelzi. Az Ericsson várakozásai szerint 2020-ban indulnak majd el az első kereskedelmi ötödik generációs hálózatok, azonban az első tesztek már az idén elkezdődnek. Bár itthon és Európában is egyelőre a 4G-s lefedettség megteremtése a cél, a hálózati megoldásszállítók már gőzerővel dolgoznak az újabb ugráson, ami megdöbbentő változást hoz a felhasználói élményben is, hiszen akár százszorosára is nőhet a mobil letöltési sebesség. Az Ericsson két olyan fejlesztést is bemutatott Barcelonába, amelyek segíthetik az 5G elterjedését.

A kettős 5G-LTE összeköttetés lényege, hogy a mobilkészülék az LTE és 5G lefedettségi területek között mozog, párhuzamosan létesítve kapcsolatot mindkét hálózattal a gördülékeny átadáshoz. A többpontos 5G összeköttetés során a mobilkészülék egyszerre két ötödik generációs bázisállomáshoz kapcsolódik, így még nagyobb adatsebességet, valamint erősebb és stabilabb jelet érhet el. A szupergyors mobilnet hozzáférés a jövőben várhatóan még inkább arra ösztönzi a felhasználókat, hogy minél több saját tartalmat hozzanak létre és osszanak meg, ami komoly kihívást jelent majd az adattárolás és kezelés vonatkozásában. Az Ericsson az MWC-n jelentette be, hogy az Intellel együttműködve közös felhőmegoldást alakítanak ki a probléma hatékony kezelésére.

Az idei MWC-n az is kiderült, hogy nem adta fel a mobiliparral kapcsolatos terveit a Mozilla, a Firefox fejlesztője szövetségeseket keresett annak érdekében, hogy az egyelőre visszafogott eredményeket produkáló operációs rendszer komolyabb szerepet játsszon a szektorban. Többek között a Telefónica-val és a Verizon Wireless-el fogtak össze, és várhatóan 2016 nyarán érkeznek majd az első okosmobilok a piacra az új Firefox rendszerrel.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.