Jelentős mértékben csökkennek április elsejétől a mobilszolgáltatókra vonatkozó nagykereskedelmi hívásvégződtetési díjak – jelentette be tegnap Karas Monika, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnöke. A hívó fél szolgáltatója által a hívott fél szolgáltatója felé fizetendő díj eddig legfeljebb 7,06 forint volt percenként, az új tarifa 1,71 forint. A hívásvégződtetési díjakat a jelenlegi szabályozás szerint háromévente kell felülvizsgálnia az NMHH-nak, és egy uniós szinten is elfogadott módszertan szerint, a szolgáltatók által megadott adatok alapján számítják ki. A változtatás bejelentésekor Karas Monika megjegyezte, hogy akadt olyan szolgáltató, amelynél a változtatás „kiverte a biztosítékot”, érvelésük szerint ugyanis komoly bevételkiesést jelent számukra. A díj mérséklése leginkább a Magyar Telekom bevételeit csökkentheti. A hatóság közlése szerint ugyanakkor már az eddigi, több mint 7 forintos tarifa mellett is a hazai szolgáltatók összesített forgalmának kevesebb mint egy százalékát adta a végződtetési díj.
Az NMHH-nál arra számítanak, hogy a most bejelentett csökkenésnek köszönhetően az ügyfelek telefonköltségei is kisebbek lesznek majd. Ugyanakkor nem feltétlenül következik be ez a hatás. A Telenor álláspontja szerint a cég felhasználói árait a hívásvégződtetési díj változása közvetlenül nem érinti, mivel a módosítás a mobilszolgáltatók egymás közti elszámolására-, azaz a nagykereskedelmi árszabásra vonatkozik. Elképzelhető azonban, hogy az intézkedés kedvezően hathat a korlátlan beszélgetési lehetőséget kínáló átalánydíjas csomagok áraira, mivel csökkennek a szolgáltatók veszteségei ezzel a konstrukcióval kapcsolatban. Ilyen ajánlattal először a Vodafone jelentkezett még 2012-ben, majd 2013 őszén a Magyar Telekom és a Telenor portfóliójában is megjelentek az átalánydíjas csomagok.
Míg korábban az Európai Unióban az egyik legmagasabb volt a magyarországi hívásvégződtetési díj, addig a most bejelentett tarifa a második legalacsonyabb az EU-ban. A helyzet ugyanakkor hamarosan megváltozhat, mivel több országban jelenleg is dolgoznak az új tarifák meghatározásán – hangzott el az NMHH által szervezett tegnapi háttérbeszélgetésen. Az Európai Bizottság hosszú távú célja egyébként az, hogy teljesen eltörölje ezt a díjat a közösségben – mondta el Beke Nándor, az NMHH szabályozási igazgatója.
A hazai távközlési piacon egyébként az árváltozások nem annyira a szolgáltatók üzletpolitikájához köthetők, hanem egyedi hatásokra vezethetők vissza. A nagyobb változásokat az Áfa csökkentése, illetve emelése, valamint a távközlési különadó bevezetése eredményezte – közölte az NMHH szabályozási igazgatója. A múlt évben 1,2 százalékkal nőttek a szektorban a kiskereskedelmi árak, míg 2013-ban 2,5, 2012-ben pedig 5,7 százalékos volt a drágulás. Tavaly egyébként meglehetősen sokszor változtattak kínálatukon a hazai vezetékes- és mobilszolgáltatók, az általuk kínált 430 csomagból 146 esetében emelték valamelyik díjtételt. A múlt évben a szolgáltatók 44 új díjcsomagot hoztak létre, ezzel egyidejűleg 70-et lezártak, vagyis nem értékesítették tovább, míg 27-et teljesen megszüntettek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.