Egy ENSZ-felmérés szerint napjaink öt legfontosabb problémája világszerte az oktatás, az egészségügy, a felelős kormányzat, az álláslehetőségek hiánya és a tiszta vízzel való ellátottság. Hasonló a kép Európát vizsgálva is, Magyarországon pedig a szakértők szerint e célok közül jelenleg elsősorban az oktatást fejlesztő, támogató projekteket karolják fel a cégek.
"Egyre inkább előtérbe kerülnek az életminőség-javítást célzó programok is, ezek közül talán az akadálymentesítés a legnépszerűbb téma” – mondta a Világgazdaságnak Nyilas Orsolya, a Magyar Adományozói Fórum (MAF) elnöke, a Samsung Electronics Magyar Zrt. kommunikációs vezetője a hazai trendekről.
Szerinte a világ egyre nyitottabb és érzékenyebb. Mérnökök, informatikusok, gyártók keresik a lehetőségeket, hogyan tudják kiszolgálni a valamilyen fogyatékossággal élő felhasználók igényeit is. Szintén egyre divatosabb a dolgozói önkénteskedés, amelynek például csapatépítési szempontból is pozitív hatásai vannak a vállalatra nézve. Ami azonban a forrásokat és a projekteket illeti, Nyilas Orsolya szerint még mindig nem tartunk ott, ahol kellene. Sok cégnél a vállalati felelősségvállalás (corporate social responsibility, CSR) karácsony közeledtével kimerül egy adakozási akcióban. „Ezekre a mecenatúra jellegű projektekre óriási szükség van, az igazi CSR azonban egy komplex, hosszú távú befektetés, amely a vállalati értékeken alapul, vagy azzá növi ki magát” – hívta fel a figyelmet a szakember.
Lenner Áron Márk, a Nemzetgazdasági Minisztérium belgazdaságért felelős helyettes államtitkára a minap a CSR Hungary 2015 Konferencián azt mondta, a kormányzat célja az elektromobilitás elterjesztésének támogatása. Ezt nem csupán a nyáron elfogadott Jedlik Ányos-csomaggal, hanem a januártól hatályba lépő jogszabály-változtatásokkal is ösztönöznék. Szeretnék elérni, hogy minél több nagyvállalat voksoljon az elektromobilitásra, ha a vállalati flottáról van szó. A rendezvényen Fülöp Sándor, aki 2008 és 2011 között a Jövő Nemzedékek ombudsmanja volt, az ENSZ által elfogadott fenntartható fejlesztési célok listájáról a városok, a fenntartható fogyasztás, a korrupció témakörét emelte ki. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a nemek közötti egyenlőség kérdése világszerte probléma. Miközben a 21. századot a nők korszakának is tartják, társadalmi, jogi, kulturális helyzetük számos térségben fejlesztésre szorul.
Fókuszban az oktatás
Kifejezetten a fogyatékossággal élők extra igényeivel foglalkozó kutatóintézetet hozott létre a Samsung 2012-ben, de a cég volt az első az androidos telefonpiacon, amely egy hallókészülékeket gyártó nemzetközi vállalattal együttműködve ingyenesen elérhetővé tett egy, a siketek és nagyothallók hétköznapi problémáinak megoldását segítő applikációt. Smart School projektjüket két évvel ezelőtt indították el. A tabletekkel, okostáblákkal felszerelt okosiskola különlegessége egy folyamatos tanárképzési program. Tervezik egy, az autista gyermeket nevelő családok kommunikációs problémáit táblagépek segítségével megoldó projekt indítását is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.