Mintegy 50-80 ezer ember hiányzik a hazai zöldség-gyümölcs ágazatból az idénymunkák időszaka alatt, ennyi dolgozót tehát minden további nélkül fel tudna venni a szektor kézimunka-igényes része – véli Ledó Ferenc. A Fruitveb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke a Világgazdaságnak elmondta: ezt az embertömeget az élőmunka-igényes feladatokra május elejétől október közepéig tudná alkalmazni az ágazat.
Ledó szerint vannak olyan területek, ahol nincs probléma. Így például a Magyarországon jelentős csemegekukorica- vagy zöldborsótermesztésben alig kell több munkaerő, mint a hagyományos szántóföldi kultúrák esetében. Kifejezetten élőmunka-igényes viszont a paradicsom, az uborka és főleg néhány gyümölcs, így az alma, körte, barack, valamint az eper és a málna termesztése, illetve betakarítása. Utóbbi ráadásul időben is koncentrált feladat, az egyes zöldségeket, gyümölcsöket a minőségük megőrzésének érdekében egy-két hét, illetve sokszor pár nap alatt kell leszedni. „Ezt az állandó dolgozói létszámmal nem lehet megoldani, mindenképpen szükség van idénymunkásokra” – fogalmazott Ledó.
Mint azt lapunk a közelmúltban megírta, a mezőgazdaságban adódó, idényjellegű feladatokra egyre kevésbé jelent megoldást a sokáig kézenfekvő diákmunka. „A magyar gazdaságban egyre inkább égető munkaerőhiány a diákok foglalkoztatottságán is meglátszik” – mondta el akkor a Világgazdaságnak Krancz Balázs. Az iskolaszövetkezetként működő, diákokat megcélzó munkaközvetítő Meló-Diák Veszprém megyei területi vezetője lapunknak hozzátette: idén mintegy 20 százalékkal több diák dolgozik, mint tavaly, de a valós igény valahol az 50 százalékos növekmény lenne. Az általános munkaerőhiány miatt ráadásul a jelentkezők válogathatnak a feladatok közül, márpedig ilyen körülmények között ritkán részesítik előnyben a nyári melegben a szabadban végzett és fizikailag megterhelő mezőgazdasági munkákat.
A szakma szerint a megoldás a gépesítés és a béremelés lehet csupán. Az automatizálás meglehetősen magas fokra jutott az elmúlt években, Hollandiában például igen precíz uborkaszedő robotokat alkalmaznak betakarításra. Egy-egy ilyen rendszer azonban nagyon komoly beruházást igényel, amelyet a legtöbb szereplő nem tud kigazdálkodni. A gépesítés és a béremelés fedezete a legnagyobb, leghatékonyabb cégeknél látszik csak, így a kevéssé automatizálható feladatokat minőségi munkaerővel végeztethetik el – a mainál lényegesen magasabb bérezésért.
A másik megoldás a politikai okokból manapság kényes kérdésnek számító bevándorlás lehet. Erre más országok is rájöttek már. Annak dacára, hogy például Spanyolországban magas a munkanélküliség, a déli állam zöldség-gyümölcs szektora mintegy 200-300 ezer afrikainak ad munkát, Lengyelországban pedig ukrán vendégmunkások tömegei dolgoznak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.