Tiszta viszonyokat akarnak a PL klubtulajdonosai, végképp elegük lett az ilyen-olyan címen lenyúlt gigantikus összegű jutalékok átláthatatlan dzsungeléből.
Egyelőre csak az amerikaiak szövetkeznek, a Bloomberg információi szerint a múlt hónapban titkos találkozóra gyűltek össze New Yorkban, a Crosby Street Hotelben a Manchester United tulajdonosai, a Glazer család, a Liverpoolt birtokló John Henry, míg az Arsenal képviseletében Stan Kroenke, a Crystal Palace-éban pedig Josh Harris és David Blitzer társtulajdonosok ültek a tárgyalóasztalhoz. A Sunderlandet Ellis Short, a Swansea-t Steve Kaplan képviselte. „Kakukktojásként” a Tottenham bahamai tulajdonosa, Joe Lewis is csatlakozott a társasághoz. A PL nagyjai közül csak Manszúr sejk (Manchester City) és Roman Abramovics (Chelsea) hiányzott. A találkozót félhivatalos rangra emelte Richard Scudamore, a PL vezérigazgatójának a jelenléte, az ő dolga lesz az ügynökmaffia elleni közös fellépés koordinálása.
Az évi 5 milliárd dolláros átigazolási piac az ügynökök játszótere, elképesztő rafinériával próbálják megkopasztani a klubokat és persze a játékosokat. Elég csak Messi és Neymar ügyére, adócsalásaira gondolni. Minél híresebb egy labdarúgó, annál könnyebben megúszhatja, kiválthatja a büntetést. A Real Madrid és a Barcelona például egyértelműen megsértette a szabályokat, az átigazolási időszakból való kizárásuk idejét azonban nemrég a felére csökkentették. Ellenpélda az Újpest FC esete, amelyet egy dél-amerikai „sztárocska” továbbadásáért büntettek meg és zártak ki az igazolásokból. A fellebbezés itt hiábavaló volt.
Az ügynökök ténykedését szabályozó regulák a klubvezetők szerint elégtelenek, kijátszhatók, ezért kezdeményezik az átláthatóságot szolgáló központi intézkedések meghozatalát. Az előző szezonban, az október és február közötti négy hónapban a PL csapatai 46,6 millió fontot fizettek ki az ügynököknek különféle jogcímeken. A megkopasztott klubok listáját a Manchester United vezeti tízmillió fonttal. Glazerék türelme okkal van fogytán, hiszen augusztusban Paul Pogba átigazolásáért rekordösszeget, 105 millió eurót fizettek a Juventusnak, amiből a torinóiak azonmód átutaltak 27 milliót a játékost képviselő Mino Raiola ügynök számlájára. Ennyi járt, mivel Pogba éves manchesteri keresetének százalékában határozták meg a jutalék mértékét. És Pogba jól keres. A helyzet tovább romlott 2014 óta, akkor törölte el a FIFA a játékoskereskedelemhez szükséges licenckötelezettséget, azaz elvileg bárki vigéckedhet a labdarúgókkal. Az ezer sebből vérző és korrupciós botrányoktól szenvedő FIFA egyelőre tájékozódik, új elnöke, Gianni Infantino bizonyítékokat, költségeket felsoroló listákat szeretne látni ahhoz, hogy a változtatás szükségességét belássa. Az SSC Napoli elnöke szerint ezen már túl vagyunk, a szabadszájúságáról ismert Aurelio de Laurentiis a labdarúgás testén ráksejtekként burjánzó kártevőknek nevezte az ügynököket.
A megoldáson még sokat kell dolgozni. A PL klubtulajdonosai az amerikai rendszerre esküsznek. Ott az ügynökök jutaléka és a játékosok fizetése a klubokkal és a sportolók érdekvédelmi szervezetével kötött megállapodás alapján megszabott, egyben felülről korlátozott. A rendszer átlátható, és szigorúan betartják. Aki ügyeskedéssel próbálkozik, az egy életre elássa magát. Európában azonban a szisztéma széttagoltsága, a játékospiac globalizációja, a labdarúgók szervezett érdekvédelmének kezdetlegessége miatt nehezen lehetne adaptálni az amerikai módszert. Januárban újra nyílik az „átigazolási ablak” – régi trükkökkel, régi szereplőkkel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.