BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Napelemekre váltják a szénerőműveket

Hamarosan fajlagosan olcsóbb lesz napelemparkot építeni, mint szénerőművet. Igaz, a szolártechnológia kimutatott árzuhanásában lehet egy kis turpisság is

Olyan ütemben csökken a napenergia hasznosításának költsége, hogy egy évtizeden belül fajlagosan kevesebbe kerülhet naperőművet építeni, mint szeneset. Az egy évtizede indult szolárpiaci boom eredményeként folyamatosan esnek az árak és csökkennek a beruházási költségek. Minél nagyobb kapacitású naperőművet épít valaki, annál többet tud spórolni. Egy kétszer akkora kapacitású erőműnél arányosan 20 százalékkal olvadnak a költségek – idézi a Bloomberg Adnan Amint, a Nemzetközi Megújulóenergia-szövetség (IREA) igazgatóját. A hírügynökség más források alapján is a technológia további árzuhanását vetíti előre. Az Egyesült Államok energiaminisztériuma például a ma wattonként 1,20 dolláros beruházási költség helyett 2020-ra 1 dollárost vár, a Nemzetközi Energiaügynökség pedig globálisan további 25 százalékos csökkenést vetít előre az előttünk álló öt évre. Az IREA által 2025-re feltételezett fajlagos kiadás 84 százalékkal alacsonyabb a 2009-esnél.

Az árak esése következtében egyre közelebb kerülünk ahhoz, amikor a nap erejének hasznosítása kisebb beruházást igényel, mint a széné. A fordulópont akár már a 2020-as években is eljöhet Európában vagy Brazíliában, ahol a szenet importálják, illetve ahol a vállalatoknak büntetést kell fizetniük a szén-dioxid-kibocsátásuk után. A saját szénre támaszkodó régiókban (például Indiában vagy Kínában) erre később kerülhet sor.
A fajlagos költségek összevetése persze csalóka, mert míg egy szénerőmű folyamatosan termel, addig a naperőművek a fényviszonyok gyengülésével arányosan egyre kevesebb áramot adnak. Beruházási költségeikhez ezért hozzá kell adni azoknak a létesítményeknek az árát is, amelyekkel a hullámzó termelésük folyamatossá egészíthető ki, sőt az e kiegyenlítéssel járó rendszerirányítási többletkiadásokat is.

A napelem-technológiák gyártói és forgalmazói már alacsonyabb haszonrés mellett is a pénzüknél vannak, mert növekszenek az eladásaik. Árcsökkentésre kényszerítik őket a riválisok is. Egyes gyártók akár már a tilosban is járhatnak a Bloomberg szerint. 2016 utolsó hetében ugyanis olyan mértékben (2,4 százalékkal átlagosan 34 cent/wattra) esett a napelemek azonnali piaci ára, hogy a PVinsight azt feltételezi, a szegmens meghatározó kínai szereplői a termelési költségük alatti áron értékesítettek.

Ha így történt, akkor piaci mélypontra értünk. Ennek alapján a Cowen & Co. elemzője arra következtet, hogy miközben az idén a termelőkapacitások még tovább nőnek, a kereslet növekedése lassul, vagyis további árcsökkenés várható. Ezzel egybecsengve több gyártó is versenyképessége fennmaradásáról és további árlefaragási tervéről nyilatkozott. A szektor második legnagyobb szereplője, a Canadian Solar például 2016 harmadik negyedében 39 centről 37 centre csökkentette a szakmában már egyébként is nagyon alacsonynak számító fajlagos költségeit, 2017 utolsó negyedére pedig megcélozta a 29 centet. Sok versenytársa is 30 cent alá akar menni.
Mindettől Magyarország még messze van, itt a naperőművek többsége egyelőre állami támogatással létesül. Igaz, piaci alapon szénerőművet sem érdemes építeni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.