Olyan ütemben csökken a napenergia hasznosításának költsége, hogy egy évtizeden belül fajlagosan kevesebbe kerülhet naperőművet építeni, mint szeneset. Az egy évtizede indult szolárpiaci boom eredményeként folyamatosan esnek az árak és csökkennek a beruházási költségek. Minél nagyobb kapacitású naperőművet épít valaki, annál többet tud spórolni. Egy kétszer akkora kapacitású erőműnél arányosan 20 százalékkal olvadnak a költségek – idézi a Bloomberg Adnan Amint, a Nemzetközi Megújulóenergia-szövetség (IREA) igazgatóját. A hírügynökség más források alapján is a technológia további árzuhanását vetíti előre. Az Egyesült Államok energiaminisztériuma például a ma wattonként 1,20 dolláros beruházási költség helyett 2020-ra 1 dollárost vár, a Nemzetközi Energiaügynökség pedig globálisan további 25 százalékos csökkenést vetít előre az előttünk álló öt évre. Az IREA által 2025-re feltételezett fajlagos kiadás 84 százalékkal alacsonyabb a 2009-esnél.
A fajlagos költségek összevetése persze csalóka, mert míg egy szénerőmű folyamatosan termel, addig a naperőművek a fényviszonyok gyengülésével arányosan egyre kevesebb áramot adnak. Beruházási költségeikhez ezért hozzá kell adni azoknak a létesítményeknek az árát is, amelyekkel a hullámzó termelésük folyamatossá egészíthető ki, sőt az e kiegyenlítéssel járó rendszerirányítási többletkiadásokat is.
A napelem-technológiák gyártói és forgalmazói már alacsonyabb haszonrés mellett is a pénzüknél vannak, mert növekszenek az eladásaik. Árcsökkentésre kényszerítik őket a riválisok is. Egyes gyártók akár már a tilosban is járhatnak a Bloomberg szerint. 2016 utolsó hetében ugyanis olyan mértékben (2,4 százalékkal átlagosan 34 cent/wattra) esett a napelemek azonnali piaci ára, hogy a PVinsight azt feltételezi, a szegmens meghatározó kínai szereplői a termelési költségük alatti áron értékesítettek.
Ha így történt, akkor piaci mélypontra értünk. Ennek alapján a Cowen & Co. elemzője arra következtet, hogy miközben az idén a termelőkapacitások még tovább nőnek, a kereslet növekedése lassul, vagyis további árcsökkenés várható. Ezzel egybecsengve több gyártó is versenyképessége fennmaradásáról és további árlefaragási tervéről nyilatkozott. A szektor második legnagyobb szereplője, a Canadian Solar például 2016 harmadik negyedében 39 centről 37 centre csökkentette a szakmában már egyébként is nagyon alacsonynak számító fajlagos költségeit, 2017 utolsó negyedére pedig megcélozta a 29 centet. Sok versenytársa is 30 cent alá akar menni.
Mindettől Magyarország még messze van, itt a naperőművek többsége egyelőre állami támogatással létesül. Igaz, piaci alapon szénerőművet sem érdemes építeni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.