BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Warhol Mao-portréja 12,6 millió dollárért talált vásárlóra

A Sotheby’s hongkongi irodája nemrég tartotta modern és kortárs műveket felvonultató árverését, amely 73,6 millió dolláros forgalommal zárt (574 millió hongkongi dollár). A művek eladási rátája igen magas volt, 90 százalékos. Az értékesített vezető tétel ezen az árverésen Andy Warhol 1973-as datálású Mao-portréja volt: 12,6 millió dollárért kelt el.

A névnélküliségbe burkolózó ázsiai gyűjtő által megvásárolt alkotás nemcsak a legmagasabb áron elkelt nyugati művészeti termék Ázsiában, hanem a harmadik legdrágább kortárs mű is, amelyet a Sotheby’s világszerte értékesített eddig az idén, annak ellenére, hogy alatta maradt az árverés előtt várt 15 millió dolláros becsértékének. A festmény egyike annak a 199 darabos szitanyomásos Mao-sorozatnak, amelyet Warhol 1972–73-ban készített, azután, hogy a hidegháború idején feszült amerikai–kínai viszony Richard Nixon elnök történelmi látogatása nyomán enyhülni kezdett. Warhol annak idején úgy nyilatkozott: „A divatszakmában dolgozom, és most a kínai a divat, nem tudtam megállni, hogy ne keressek egy csomó pénzt. Mao igazán őrült, nem hiszek benne, de a portréjával eladhatók a divattermékek.”

A Mao-ábrázolások ellenőrzését végző kínai hatóságok korábban nem engedték kiállítani a portrésorozat darabjait, négy évvel ezelőtt még sehol sem voltak láthatók az országban. A Mao Vörös könyvecskéje alapján készült arcmásokat a 20. század talán leghíresebb képeinek tartják. A most eladott kép európai gyűjteményből érkezett Hongkongba, tulajdonosa 2014-ben Londonban 7,6 millió fontért (2,2 milliárd forint) vásárolta meg egy árverésen. Warhol Mao-portréi közül a legdrágábbat szintén a Sotheby’s értékesítette 47,5 millió dollárért 2015 novemberében hongkongi árverésen. A mostani aukción a Sotheby’s egyebek mellett eladta Jean-Michel Basquiat Water-Worshipper című művét 5,4 millió dollárért és a kolozsvári Adrian Ghenie Self-Portrait in 1945 című festményét 846 ezer dollárért.

Az árverésen szerepelt egy érdekes magyar vonatkozású kép: Li Shan Rouges Series C című festményének középpontjában a szocialista Magyarország címere látható. A festmény fontos kínai magángyűjteményből került az aukcióra, és kínai gyűjtő vásárolta meg most is 383 ezer dollárért.
Az 1942-es születésű Li Shan 1989-ben kezdett Rouge-sorozatát a „politikai pop-art” műfajába sorolják, ezek a képek indították be művészi karrierjét, az 1993-as velencei biennálén és az 1994-es Sao Pauló-i biennálén való bemutatásuk után.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.