Czerván György, a Magyar Juh- és Kecsketenyésztő Szövetség küldöttgyűlésén elmondta: bár az uniós agrárpolitika keretei megmaradnak, valószínű, hogy a támogatások csökkennek, mivel minden befizető arra törekedett, hogy kisebb legyen a közösbe általa befizetett összeg. Hozzátette: hatással lesz még a közös agrárpolitikára az Egyesült Királyság kilépése az Európai Unióból és a migráció hatásainak finanszírozása is, mivel annak költségeit nemcsak az egyes tagállamok, hanem a közös büdzsé is állja.
Az államtitkár előadásában kitért arra, hogy európai viszonylatban az ágazatban nem volt nagyobb változás. Továbbra is négy ország tenyészti a juhok és kecskék háromnegyed részét. Magyarországnak 1,1 százalék az ágazati részesedése, az itt tenyésztett juhokat és kecskéket jórészt exportálják, mivel a magyarországi juh- és kecskehús fogyasztás nagyon kicsi. A magyarországi bárányok mintegy 80 százalékát Olaszország vásárolja fel – fűzte hozzá Czerván György.
Kifejtette: sajnos, a fiatalok körében csökken a juh- és kecskehús fogyasztása, amit termékfejlesztésekkel és marketinggel kell ellensúlyozni, valamint új piacokat kell keresni. Új, illetve nagyobb piac lehet Görögország, az arab térség és a távol-keleti országok, főként Kína. A támogatások alakulásával kapcsolatban elmondta, hogy a 2016-os 7,9 milliárd forint kerethez hasonló lesz a 2017-es, valamint a 2018-as is. Hozzátette, hogy 2011 óta a szektorba 55,5 milliárd forint kedvezményes hitelt helyeztek ki. Czerván György a tenyésztés szervezési támogatásának alakulásáról elmondta, míg erre 2010-ben 750 millió forint volt, 2017-ben már 1,3 milliárd forint.
Megemlítette, előbb-utóbb megvalósulhat az is, hogy a szektor termékeinek az áfája 5 százalékra csökkenjen, mivel a magyar gazdaság teljesítménye ezt lehetővé fogja tenni. Az ágazat helyzetét bemutató előadása után Czerván György mintatelep címeket adott át.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.