Annyira megszigorodnak 2020 után az uniós környezetvédelmi előírások, hogy extra kiadásokra vagy lignitblokkjai bezárására is kényszeríthetik a Mátrai Erőművet.
Az Európai Unióban most elfogadott referenciadokumentum alapján 2020 után a mostaninál jóval kevesebb káros anyagot bocsáthatnak a környezetbe a nagy tüzelőberendezések. Ez Magyarországon főleg az eladás alatt lévő, évi bő 6 millió tonna szén-dioxidot kibocsátó, így az ország kibocsátásának tizedét adó Mátrai Erőmű (MERT) lignitblokkjait érinti – írta a Világgazdaságnak elküldött írásában Vaszkó Csaba, a WWF Magyarország Éghajlatváltozás és energia programjának vezetője. Ilyen helyzetben a MERT az eddiginél is nagyobb környezetvédelmi beruházásra kényszerül, vagy szakítania kell a lignittüzeléssel. Utóbbi mellett szól, hogy jelen működési környezetben egyre kevesebb forrása marad fejlesztésre. (Emiatt már új tulajdonosa – feltehetően az MVM – feje fáj majd.)
„Az új, szigorúbb uniós normákat még át kell ültetni a magyar jogba, de valóban lépnünk kell. Sajnos igaz, hogy a villamos energia alacsony nagykereskedelmi ára miatt a néhány éve még tízmilliárdos nagyságrendű nyereségünk lecsökkent, de még pozitívak a számaink” – válaszolt a Világgazdaságnak Valaska József, a MERT elnök-vezérigazgatója.
Vaszkó Csaba írásában az ODI (Overseas Development Institute) független nemzetközi szakértő intézet tanulmányát is idézi, amely szerint a vizsgált tíz európai uniós ország szénipara együtt 65-féle támogatásból évi 6,3 milliárd euróhoz jut. Ezzel kapcsolatban Valaska azt hangsúlyozta, hogy a MERT európai szénipari támogatást soha nem kapott. Egyébként Vaszkó Csaba szerint is csak a Vértesi Erőműnek juttatott támogatás felhasználásának átláthatóságát és eredményességét hiányolta az ODI. A WWF illetékese szerint csupán akkor szabad támogatni a szénenergia-ágazatot, ha a pénz felhasználása átlátható, és az átmenetet segíti.
Így a MERT esetében sem a lignitblokkok működésének kitolása a cél, hanem a régió energetikai, gazdasági és szociális átmenetének segítése, hogy a telephely egy helyi munkaerőre épülő megújulóenergia-központtá alakuljon. Pont így látja Valaska József is, aki szerint a szigorodó környezetvédelmi előírások mellett és a lignitblokkok öregedésével az erőműtársaságnak a mostanitól jelentősen eltérő szerepet kell kialakítania. Még az is kérdés, hogy a két új paksi blokk mellett mekkora szükség lesz a visontai – igaz, hazai energiahordozón alapuló – áramtermelésére. „Telephelyfenntartási stratégiánk sok variációjából német tulajdonosaink kilépése után már az új tulajdonos választ. Ám az átalakulásunkhoz sok pénzre, állami segítségre is szükség lesz, ha a MERT visszakerül magyar nemzeti tulajdonba” – mondta Valaska.
Távozik a vezér
Valaska József június 30-i hatállyal lemondott minden, a MERT-ben betöltött posztjáról, hogy megkönnyítse a társaság 2017 második felére várható tulajdonosváltását. Mint mondta, a MERT élén eltöltött sok év után méltatlannak találná, ha jelenlétével megnehezítené az új tulajdonos számára a menedzsmentváltást, nem kíván ezzel kapcsolatos perekbe sem bonyolódni, és végkielégítést sem igényel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.