BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Beindult a választási kampány

A MOSZ-elnök hangsúlyozta, hogy az indulás ügyében nem tudtak jó döntést hozni, hiszen szerintük törvénysértő a választási rendszer.

„A megyei tagszervezeteink többsége úgy ítélte meg, hogy a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) egy szűk kisebbség érdekeit képviseli, és ez a hatályos jogszabályok között nem változtatható meg, ám a változásért tenni akaró tagjaink miatt úgy éreztük, hogy indulnunk kell a november 3-i kamarai választáson” – jelentette ki sajtótájékoztatóján Nagy Tamás, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) elnöke. A MOSZ kilenc megyében állított listát, a másik indulónak, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségének ez mind a 19 megyében sikerült a gazdaköri listát támogató 17 szakmai és érdekképviseleti szervezetekkel együtt.

Kondorosi friz tej tehén etetés és tehén fejés
Forrás: MW | Fotós: Imre György

A MOSZ-elnök hangsúlyozta, hogy az indulás ügyében nem tudtak jó döntést hozni, hiszen szerintük törvénysértő a választási rendszer. A kamarai törvény előírását idézte, amely szerint a választás­t a megyei közgyűlésekben kellene lebonyolítani, és azok alapján delegálni az országos küldöttgyűlés tagjait. Most viszont a győztes lista mindent visz elve alapján kerülnek ki a küldöttek, vagyis egy-egy megye kisebbségi akarata nem kap fórumot országos szinten. Ebben az ügyben jogorvoslatot kezdeményeznek, de csak a törvényes út betartásával – mondta. Nagy Tamás azt is sérelmezte, hogy nem kaphatták meg az agrárkamarai tagok listáját, amely nélkül nehezebben találnak közvetlen kapcsolatot a lehetséges választókkal.

Az agrárkamarai rendszer gazdálkodását az elnök pazarlónak tartja. Az évi 10,5 milliárd forintos bevételéből 6,5 milliárd a tagdíj, a többi döntően az agrártárcától érkező támogatás. Az érdekképviselet drágának tartja a kamara működését, amire a MOSZ-elnök azt a példát hozta fel, hogy a NAK a tagdíjbevételnél többet, 6,7 milliárdot fordít személyi kiadásokra – amiben persze a több mint 600 fős falugazdász-hálózat bérköltsége is benne van. Nagy Tamás szerint a gazdálkodók hiába képviseltetik magukat egyes pozíciókban a NAK-nál, a valódi döntéshozó testületben, az elnökségben már nincs képviseletük.

Hiba a kötelező tagság

A MOSZ-elnök furcsállja, hogy míg a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarában önkéntes a tagság, az agrárkamarában kötelező. Szerinte elég lenne az ágazatban érintettek kötelező regisztrációja, a kamarának pedig olyan munkát kellene végeznie, hogy megérje taggá válni.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.