A nukleáris ipar előtt álló egyik legfontosabb feladat a nukleáris üzemanyagciklus bezárását szolgáló együttműködés Alekszej Lihacsov, a Roszatom vezetője szerint, aki erről a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) Abu-Dzabiban tartott miniszteri értekezletén beszélt. (Az üzemanyagciklus zárása az elhasznált fűtőelemek újrahasznosítását jelenti.)
Meggyőződésünk, hogy a világ atomenergetikájának jövője elszakíthatatlanul összefonódik a nukleáris üzemanyagciklus lezárásával, amelynek szerves részei a gyorsneutronos reaktorok. A nukleáris üzemanyagciklus bezárásával az atomenergia békés célú felhasználása környezetvédelmi szempontból biztonságos energiaforrássá válhat, évezredekre elegendő, gyakorlatilag kimeríthetetlen tartalékokkal
– idézi az Atomenergia Info. Alekszej Lihacsov szerint ez már nem valamilyen távoli jövő technológiája: megalapozottan feltételezhető, hogy 10-12 éven belül komplex termék kerül a piacra ezen a területen. Az atomipar mércéjével mérve ezt a holnap technológiájának tekinti a Roszatom vezérigazgatója.
Ehhez – mint hangsúlyozta – olyan ipari infrastruktúrát kell megteremteni, amellyel jelentősen csökken a kiégett fűtőelemek mennyiségének növekedési üteme, és megsokszorozódik a felújított fűtőelem-összetevők felhasználása a nukleáris üzemanyagciklusban. „A Roszatom e célból oroszországi fűtőelem-újrahasznosító üzemeket hoz létre, és olyan új urán-plutónium fűtőanyag kifejlesztésén is munkálkodik, amellyel visszajuttathatók a feldolgozás termékei a nukleáris üzemanyagciklusba. Ezzel kapcsolatban felszólítjuk az összes érdekelt országot, hogy sarkalatosan élénkítsék az együttműködést a gyorsreaktorok és a nukleáris üzemanyagciklus témájában” – tette hozzá.
Alekszej Lihacsov szerint új hangsúlyokra van szükség a nemzetközi együttműködésben. A Roszatom a maga részéről támogatja, hogy a NAÜ szigorítsa a biztonsági követelményeket. „A technológiák és a megoldások biztonságossága számunkra nem egyszerűen követelmény, hanem bármilyen atomberuházás megvalósításának meghatározó feltétele” – jelentette ki.
Nemzetközi összefogásra van szükség az atomenergetika társadalmi elfogadottsága, sőt annak érdekében is, hogy legyen erre a termelési módra társadalmi igény. Alekszej Lihacsov érveket is hozott fel amellett, hogy az atomenergetikának kulcsszerepe van a fenntartható fejlődésben és az alacsony szénfelhasználású energiatermelésre való áttérésben. Az atomenergetikát stabil és ökológiai szempontból tiszta energiaforrásnak nevezte, amely gazdaságilag vonzó költségek mellett állítható elő. Szerinte az atomenergia a nap-, a szél- és a vízenergiával együtt alkotja az úgynevezett „zöld négyzetet”, amely a világ jövőbeni energia-egyensúlyának az alapjává válik. Ezért ezek az energiatermelő módok ebben az értelemben nem alternatívái, hanem kiegészítői és erősítői egymásnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.