Tavaly is folytatódott az ipari termelés szerkezetének átalakulása: tovább nőtt a feldolgozóipar, ezen belül is a gépipar aránya. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Helyzetkép az iparról 2018 című kiadványa szerint a gépipar súlya 2010 óta 3,6 százalékponttal emelkedett, tavaly már az ipari termelésnek csaknem a felét tette ki.
Sólyom Ferenc, a Magyar Gépipari és Energetikai Országos Szövetség (Mageosz) alelnöke a Világgazdaság kérdésére elmondta: egészséges konjunktúra jellemezte tavaly is az európai és a világpiacot egyaránt, miközben a felpörgetett pályázatok is fokozták a kibocsátást a beruházásokon keresztül.
Ebben látja a szektor bővülésének elsődleges okát. Az elmúlt időszakot egyértelműen pozitívnak ítéli, egy olyan időszaknak, amikor a fejlődést, bővülést egyre jobban gátolta a megfelelően képzett szakemberek hiánya.
A gépiparon belül az alágazatok között erős átrendeződés látható: míg a járműgyártás 9 százalékponttal növelte a részesedését, addig például a számítógépek, elektronikai, optikai termékek gyártásáé 4,8 százalékponttal csökkent 2010-hez viszonyítva. A KSH adatai szerint a feldolgozóipari termelés több mint felét előállító gépipar kibocsátása, folytatva a több éve tartó növekvő tendenciát, tavaly 1,2 százalékkal emelkedett.
Folyamatosan növelte a feldolgozóipari részesedését a gépipar, 2012 és 2016 között 5,2 százalékponttal. Ez a tendencia megtorpant 2017-ben, tavaly 50,3 százalékon állt.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.