Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke levélben érdeklődött a belügyminisztertől és az emberi erőforrások miniszterétől többek között arról, hogy az a 71,5 milliárd forint, amelyet az egyik múlt év végi kormányrendeletben háziorvosi és szakdolgozói bértámogatás címén nevesítettek, hogyan és mikor kerül a praxisokba. Nem tisztázott az sem, hogy mit jelent a „lazább vagy szorosabb praxisközösség”, amelynek alapján majd a béremelés mértékét meghatározzák.
A kamara levele szerint a kormányrendelet meghatározta az önkormányzati alkalmazású háziorvosok és fogorvosok után lehívható bértámogatás mértékét, a praxisközösségi együttműködéstől függetlenül. Ez ellentétes azzal, amit a Kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter ismertetett az alapellátásban dolgozó háziorvosok és fogorvosok béremelésével kapcsolatban. Ezért
a kamara úgy látja, hogy további részletszabályozásra van szükség, a rendeletben foglalt megoldás ugyanis sérti a szektorsemlegességet, továbbá bérfeszültséget okoz az önkormányzati és az egyéb praxisokban dolgozók között.
Ráadásul a Kormányinfón elhangzott bejelentésből nem világos, hogy a praxisközösségben való részvétel és a bérkompenzáció az alapellátó fogorvosokra is vonatkozik-e, vagy ők másfajta kompenzációra számíthatnak.
Orbán Viktor miniszterelnök egy októberi kormányülés után ismertette, hogy a kormány szándéka szerint a háziorvosok praxisközösségben fognak dolgozni, üres praxis nem lesz, az ellátás szakmai színvonala pedig emelkedik. A közel 130 hazai praxisközösségben 650 családorvos dolgozik. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő adatai szerint tavaly decemberben 844 üres praxis volt Magyarországon, ebből 571 háziorvosi és 273 fogorvosi. Ráadásul
egy korábbi felmérés szerint a háziorvosok háromnegyede nem akar praxisközösségben dolgozni.
Az orvosszakma és a kormány egyeztetéseinek az volt a céljuk, hogy reagáljanak az egyértelmű politikai igényekre, de senki ne kényszerüljön számára elfogadhatatlan szakmai és gazdasági együttműködési kötelezettségbe.
A MOK honlapján elindult egy számláló, mert
keddtől három napja van arra az Országos Kórházi Főigazgatóságnak és az új jogviszonytörvény által érintett munkáltatóknak, hogy – a MOK-ot és a szakszervezeteket bevonva – tisztázzák a leendő munkavállalók szerződéseinek részleteit,
majd az életbelépés előtt – a törvény által előírt – harminc nappal a szerződéstervezeteket elküldjék az érintett egészségügyi dolgozóknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.