A szellemi tulajdon a 21. század olaja – ezzel a címmel tartott előadást Pomázi Gyula Zoltán, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának elnöke. A hivatal célja, hogy tudatosítsa a vállalkozások, egyetemek és magánemberek körében a szellemi tulajdon fontosságát, hiszen az oltalom a nemzetközi piacra lépés egyik alapfeltétele is – enélkül az ötletek könnyen lemásolhatók.
Pomázi példaként a telefonjára mutatva elárulta, a készülék 270 oltalommal rendelkezik, ám ezek 17 százaléka nem is a gyártóé, mert nem csupán a termékeket lehet eladni, hanem a jogokat is. Számos cég foglalkozik azzal, hogy ezeket
megvásárolja Közép- és Kelet-Európában 50–150 ezer euróért, aztán dollármilliókért adja tovább az Egyesült Államokban.
A magyarországi vállalkozások többsége még mindig találmányokban és nem szellemi tulajdonban gondolkozik, pedig a jó ötletek nem elegendők a gazdasági és társadalmi haszonhoz – jelentette ki Pomázi. Az Európai Unióban a kis- és középvállalkozások 8,8 százalékának van valamilyen bejegyzett oltalma, Magyarországon ez a szám mindössze 3,3 százalék. A rövid távú cél ennek a megduplázása, ám még a 6,6 százalékkal is jelentősen távol állnánk például a 10 százalékos Lengyelországtól.
Pedig ez monopoljogot teremt, véd a hamisítások ellen, a termék és szolgáltatás mellett a felhasználói jog is értékesíthető, ráadásul a befektetők szemében sokkal vonzóbbak az oltalmakkal rendelkező vállalkozások.
Az oltalmak számában 2019-ben vette át a vezetést az Egyesült Államoktól Kína, amely 1999-ben még csupán 276 nemzetközi szabadalmi bejegyzést tett – összehasonlításul, itthon 2019-ben 450-et mutatott ez a statisztika –, ám mostanra évente 60 ezerre növelte. Az ország a mesterséges intelligencia új szabadalmainak 50 százalékát tulajdonolja.
Fontos ügy még az egyetemeké, hiszen oltalom nélkül a diplomamunka a legkönnyebben ellopható tudás.
Két évvel ezelőtt az egyetemek összesen 12 szabadalmi kérelmet nyújtottak be, ám a modellváltás után a szellemi tulajdont bevételi forrásként is hasznosítják, elkezdődött a támogatás és a tudás összekötése a piaci érvényesülés érdekében – most ott tartunk, hogy százas nagyságrendű oltalmazási ötlet, sőt kutatási-fejlesztési-innovációs projekt fut egy-egy egyetemen. A piac szereplőinek a magyar kormány is támogatást nyújt, négyféle adókedvezmény vehető igénybe a tevékenységek után. Emellett továbbra is elérhető a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Iparjog-pályázata, amelynek célja, hogy akár ingyenesen levédethetők legyenek a szabadalmak, a védjegyek és egyéb iparjogi szellemi termékek, ami egyedülálló Európában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.