Tavaly ősszel Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója felkérte a Microsoft vezetőjét, Satya Nadellát, hogy fektessen be újabb milliárdokat az MI-startupba. Bár a Microsoft már 13 milliárd dollárt fektetett az OpenAI-ba, és Nadella eleinte nyitottnak mutatkozott további források biztosítására, Altman tavaly novemberi ideiglenes eltávolítása után a Microsoft átértékelte a helyzetet.
Az ezt követő hónapokban a Microsoft nem engedett az OpenAI további pénzügyi és számítási kapacitás iránti kérésének, miközben
az OpenAI várhatóan ötmilliárd dolláros veszteséggel zárja az évet, megizzasztva a Microsoftot is.
Altman korábban „a legjobb barátságként” jellemezte a Microsoft és az OpenAI együttműködését, de az interjúk alapján úgy tűnik, ez a kapcsolat mára meggyengült. Az OpenAI pénzügyi nehézségei és a cégek közötti belső feszültségek veszélyeztetik az öt éve tartó partnerséget. Ez az eset jól példázza, hogy a mesterségesintelligencia- (MI) startupok mennyire függenek a nagy technológiai cégektől a pénz és a számítási kapacitás tekintetében. A Microsoft és az OpenAI közötti kapcsolat a leglátványosabb példa erre a dinamikára – írja a The New York Times.
Az ChatGPT-t is fejlesztő OpenAI exkluzív szerződést kötött a Microsofttal, amely biztosítja számára a szükséges számítási erőforrásokat. Azonban az OpenAI az elmúlt évben újratárgyalni próbálta ezt a megállapodást, hogy több erőforrást szerezzen, és csökkentse az egyre növekvő költségeit. Ennek eredményeként
az OpenAI-nak sikerült szerződést kötni az Oracle-lel is,
hogy az további számítási kapacitást biztosítson. A Microsoft közben egy versenytárs, az Inflection nevű cég alkalmazottainak nagy részét is felvásárolta, hogy alternatív MI-technológiákat fejlesszen ki az OpenAI megoldásain kívül.
Az OpenAI eredetileg egyfajta jótékonysági kutatóintézetként indult. Ezzel ugyan a társaság képes volt több tízmillió dollárt összegyűjteni, ám hamarosan kiderült, hogy a mesterséges intelligencia fejlesztése annyira drága, hogy nem lehet pusztán adományokból finanszírozni.
A befektetők érdekében ezért egy forprofit leányvállalat született, amely a befektetett összeg százszorosában korlátozta a befektetők számára kifizethető nyereséget. A mesterséges intelligenciával foglalkozó startup, úgy tűnik, meghajolt a befektetők akarata előtt, a cég hagyományos vállalattá alakulhat, és részvényekhez juthat a vállalat vezérigazgatója, Sam Altman is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.