Négyéves mélypontra gyengült az orosz rubel dollárhoz viszonyított árfolyama szerdán, követve az olajárak lejtmenetét, ahogy a volatilis kereskedés és a kockázatvállalási kedv visszaesése súlyos csapást mért az orosz piacokra.
Az orosz fizetőeszköz az egyik legrosszabbul teljesítő deviza volt idén a dollárpárokban,
értékének majdnem 18 százalékát veszítette el az olajárak összeomlása és a koronavírus-járvány által kirobbantott globális eladási hullám következményeként.
Szerda dél körül a dollárhoz képest 3,4 százalékos, az euróhoz képest pedig 3,5 százalékos mínuszban állt a rubel, amikor egy dollárért 77,99 rubelt, egy euróért pedig 85,78 rubelt adtak a moszkvai bankközi devizapiacon.
Napi minimumán több mint négyéves mélypontra gyengült a rubel, ekkor a dollárt 79,22 rubelen jegyezték.
Az orosz olajexport számára irányadó nemzetközi ár, az észak-tengeri Brent nyersolaj jegyzése összeomlott annak nyomán, hogy a nagy olajexportáló országokat tömörítő OPEC+ csoport – amelynek Oroszország is tagja – nemhogy megegyezett volna a kitermelés még erősebb visszafogásáról, hanem még a jelenleg érvényes megállapodás márciusban lejáró hatályát sem hosszabbította meg március elején.
A Brent hordónkénti ára kevesebb mint felére csökkent, és szerdán további közel 5 százalékkal 27,31 dollárra süllyedt a jegyzés a legközelebbi, májusi határidős jegyzésekben.
Az alacsonyabb olaj- és földgázárak miatt az orosz költségvetés 3 ezer milliárd rubel (38,5 milliárd dollár) bevételkiesésre számíthat.
Az orosz pénzügyminisztérium hordónként 42 dolláros árral számolt a költségvetés összeállításakor.
A rubel árfolyamának alátámasztására az orosz jegybank öt év óta először a múlt héten külföldi devizát adott el a bankközi piacon, és az elemzői várakozások szerint 6,0 százalékon hagyja az irányadó kamatot pénteken.
A moszkvai értéktőzsde irányadó indexei több éves mélypontra zuhantak szerdán. Eddigi napi mélypontján a dollárban számított RTS-index 848,31 ponton, 9,24 százalékos mínuszban állt, 2016 júniusa óta először csúszott le értéke a 900 pontos küszöb alá.
A rubelben számított MICEX-index kétéves mélypontra esett, napi minimumán 2120,76 ponton, 4,68 százalékos veszteségben állt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.