A hét vége sem telt el izgalommentesen, egyre mélyül a török-görög konfliktus, amibe mind erőteljesebben avatkozik be Franciaország. Szombaton újabb hadgyakorlatot vezényeltek le a vitatott Fekete-tengeri térségben a törökök. Ankarának a Navtex tengerészeti hírportálon keresztül közzétett bejelentése szerint a hadgyakorlatot az egyedül Törökország által elismert Észak-ciprusi Török Köztársaság Sadrazamköy nevű városának magasságában hajtják végre, és hétfőig tart majd.
A ciprusi védelmi minisztérium szintén Navtex-üzenetben illegálisnak minősítette a török műveletet, amely szerinte megsérti Ciprus szuverenitását. Egy másik közleményben a ciprusi nemzeti gárda bejelentette, hogy két amerikai hadihajó érkezett a térségbe, egy Ciprussal közös, ugyancsak szombaton kezdődő hadgyakorlatra, amely szeptember 20-ig tart majd.
Törökország és a szintén NATO-tag Görögország régóta vitatkozik a tengeri határokról, de az elmúlt években a Földközi-tenger alatt felfedezett hatalmas földgázmezők Ankara és Nicosia között is kiélezték a feszültséget. A török hajók augusztus első felében kezdték újra a kutatásokat a területen, amit nemcsak Görögország, hanem Ciprus is szuverenitása megsértésének tekint. Ráadásul Ankara harmadszor is meghosszabbította egyik kutatóhajója, az Oruc Reis küldetését a Földközi-tenger vitatott részén, ezúttal egészen szeptember 12-ig.
Josep Borrell európai uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő az augusztus közepén tartott rendkívüli külügyi tanács keretében az EU teljes szolidaritásáról biztosította Görögországot és Ciprust. Emellett felszólította Törökországot, hogy azonnal szüntesse be a helyzet elmérgesedését okozó kutató tevékenységét, és kötelezze el magát a párbeszéd folytatása mellett.
Emmanuel Macron francia elnök pedig pénteken fogadta Korzika szigetén a Földközi- tengerrel határos Spanyolországot, Portugáliát, Olaszországot, Máltát és a ciprusi görög felet a Dél-európai Uniós Tagországok Konferenciáján. Ezt követően már békésebb hangnemet ütött meg, mondván az Európai Unió és a Törökország között zajló tárgyalások jó lehetőséget teremthetnek arra, hogy megoldják a térségben zajló energiaforrások miatt kialakult vitákat. Korábban a francia elnök sokkal határozottabb fellépést kért az uniós tagországoktól Törökországgal szemben.
Recep Tayyip Erdoğan török köztársasági elnök a vasárnapi Demokrácia és Szabadság szigetén megrendezett Nemzeti Akarat a Gyámságtól a Demokráciáig című szimpóziumon kijelentette:
Emmanuel Macron úrnak még sok gondja lesz velem. Nem ismeri a történelmet. Franciaország történelmét sem ismeri. Ne szórakozzon a török nemzettel, sem pedig Törökországgal.
A török elnök beszédében a kelet-földközi-tengeri feszültséget fokozó Görögországhoz is szólt. Felszólította Görögoszágot, hogy tartsa tiszteletben a szomszédsági viszonyt. Recep Tayyip Erdoğan beszédében azt is kifejezte, hogy Törökország nem fog a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) fordulni, az ország képes magáról gondoskodni.
Görögország szombaton közölte, hogy tovább fejleszti hadseregét. Görögország 18 vadászgépet vásárol a francia Rafale-tól, valamint hadihajókkal és helikopterekkel bővíti hadseregét. Emellett 15 ezer új hivatásos katonát toboroznak a következő öt évben, és megerősítik a nemzeti védelmi ipart. Micotakisz hozzátette: a fejlesztésekkel új munkahelyek ezrei jönnek létre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.