BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nincs mese, lejjebb kell csavarni a fűtést!

Csaknem félmilliárd köbméterrel csökkenthető a gázfelhasználás, ha egy fokkal lejjebb vesszük a fűtést – számolta ki a MEKH.

Mostantól a gázpiac aktuális eseményeit is feldolgozza havi földgázpiaci jelentéseiben a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH). Elsőként azt vizsgálta meg, hogy az Európai Unió 15 százalékos gázfelhasználás-visszafogást előirányzó csomagja kapcsán milyen lehetőségek rejlenek a hazai és az európai takarékosságban, továbbá a gáz-szén cserében.

2021.12.02. Dunaújváros Illusztráció Központi fűtés, távhő szolgáltatás, radiátor Fotó: Pesti Tamás PT Fejér Megyei Hírlap FMH rezsi rezsicsökkentés spórolás
Fotó: Pesti Tamás / Fejér Megyei Hírlap

A hivatal szakembereinek becslése szerint, ha a 2021. október 1. és 2022. március 31. közötti fűtési időszakban átlagosan 1 Celsius-fokkal melegebb lett volna, akkor 445 millió köbméterrel, azaz 5,4 százalékkal kevesebb gáz fogyott volna Magyarországon. A gázkereslet csökkentésében kiemelt szerepe van a gázerőművi termelés szénerőművekkel való kiváltásának. Erre alapozva 2021–2022 telén a 2019–2020-as mélyponthoz képest már 17 százalékkal volt magasabb az európai szénerőművek termelése.

Két blokk helyett három

Ha a Mátrai Erőmű a kétblokkos üzem helyett hárommal működne, 70 százalékos kihasználtság mellett, akkor átlagosan 160 megawattal nagyobb lenne a teljesítménye, amivel 150 millió köbméter földgázt lehetne kiváltani, ez a téli felhasználás 1,8 százaléka. „Fontos azonban megjegyezni, hogy a Mátrai Erőműben rendelkezésre álló alacsony kihasználtságú egységek teljesítményfokozását erősen befolyásolja az erőmű műszaki állapota és a tüzelőanyag-ellátás korlátossága” – írja a MEKH.

Négy országnál van a megoldás

Az összeurópai gázkereslet a külföldi szénerőművek teljesítménynövelésével is csökkenthető. Az EU-ban 114 gigawattnyi szén- és ligniterőművi kapacitás üzemel, a szénerőművi termelés elsősorban Németországban, Hollandiában, Csehországban és Lengyelország futtatható fel. E négy ország adja az uniós szénerőművi összkapacitás 72 százalékát. Ha ezeket a kapacitásokat a 2017. januári (az erős tél miatt rekordmagas) termelési szinten működtetik, az havi 41,6 terawattóra villamosenergia-termelést jelent. Ez 2022 első negyedévének havi átlagánál 12,5 terawattórával nagyobb termelés lenne, a tél egészében pedig 75 terawattóra gázalapú áramtermelés váltható ki vele.

A szenes kapacitások kihasználásával – 48 százalékos gázerőművi hatásfokot feltételezve – a négy ország többlettermelésével 156,7 terawattóra gáz lenne kiváltható 2022–2023 telén, ami európai szinten 16 milliárd köbméter gázkereslet-csökkenést eredményezhet. Ez az európai téli gázkereslet 5,3 százaléka.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.