Két hét sem telt el azóta, hogy a Mavir Zrt. a hazai ipari naperőművi termelés minden korábbit megdöntő új rekordjáról számolt be, és máris új bejelentést tett közzé. Még mindig február van – írja –, és máris új történelmi rekord született.
Február 21-én, kedden a napsütéses tavaszi időben nem csak hőmérsékleti rekordok dőltek meg: a déli csúcs idejében a korábban mért legmagasabb értéknél mintegy 77 megawattal (2030,5 megawatt) nagyobb kapacitással termeltek energiát az ipari méretű hazai naperőművek. Ezzel megdőlt az addigi, 2023. február 10-i 1953 megawattos rekord.
Ugyanebben a déli időszakban a Mavir a hazai villamosenergia-rendszer terhelésének felét (49,8 százalékát), nagyjából 2300 megawattnyi teljesítménnyel a megújulók termeléséből fedezte. A teljes megújulónak a 43,8 százalékát adta a rekordmennyiségű naperőműves termelés.
A naperőművek 2030,5 megawattos csúcsteljesítménye meghaladta a paksi atomerőmű teljes beépített kapacitását (2026,6 megawatt) is – miközben az atomerőmű 2. blokkján jelenleg folyik a tervszerű megelőző karbantartás, így az ott kiadható maximális teljesítmény mintegy 1500 megawatt.
Mindemellett az import-export szaldó értéke több órán keresztül negatív volt a déli időszakban, azaz exportáltunk 15 és 355 megawatt közötti teljesítménnyel.
A társaság nem tért ki rá, de közzétett ábrájából és folyamatosan látható adatiból az is leolvasható, hogy ezek a rekordok tiszavirág-életűek, vagyis a naperőművek ingadozó termelésére – legyen az időszakonként bármilyen nagy is – semmiképpen nem alapozható egy ország energiaellátása. Megoldást csak ennek az ingadozásnak a megszelídítése jelenthet, vagyis az, hogy az esetenként fölösleges mennyiségben termelt áramot eltároljuk, majd felhasználjuk akkor, amikor szükség van rá. Ezzel jelentősen mérsékelhetők a villamosenergia-rendszer egyensúlyban tartásának ezzel kapcsolatos költségei.
Most ugyanis döntően az történik, hogy a naperőművek elsőbbsége miatt azok belendülése idején a Mavir a náluk olcsóbban működő erőművek termelését fogatja vissza, amikor pedig e létesítmények nem muzsikálnak túl jól, a rendszerirányító kénytelen a drága tartalékkapacitásokat bevetni.
Igaz, nap- és más erőművekhez kapcsolt energiatároló projektek már vannak az országban, de az országos méretű áttörésen még innen vagyunk. Nem árt észben tartani azt sem, a hazai naperőművek éves szintű rendelkezésre állása csak 16 százalékos.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.