BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mégis rendeltek a szlovákok azeri gázt

Pozsony decemberben kap földgázt Azerbajdzsánból – állítja a szlovákiai Dennik című lap az importőr közlése alapján. Szlovák részről két hete még tagadták az azeri gázimportra vonatkozó terveket.

Szlovákia legnagyobb gázszolgáltatója, az SPP megállapodást írt alá az azerbajdzsáni Socarral metánszállításról, de csak három hónapra – jelentették be a napokban. A próbaszállítások csak decemberben lesznek a szlovákiai Dennik szerint, és ha minden rendben zajlik, meghosszabbítják a szerződést.

gáz
A szlovák gázrendszer várja az azeri gázt/Fotó: AFP

Sok lábon áll a szlovák gázimport

Az erről beszámoló orosz szakportál megjegyzi, hogy SPP portfóliója már tartalmaz olyan szerződéseket, amelyek a BP-vel, az ExxonMobillal, a Shell-lel, az ENI-vel és az RWE-vel kötött megállapodások számának növelését jelentik. Ezekre azért van szükség, hogy megvédjék Szlovákiát az orosz energiahordozók ukrajnai tranzitjának megszűnése esetén. De ezek a szerződések időben és mennyiségben rugalmasak. Korábban a szlovák hatóságok köszönetüket fejezték ki Azerbajdzsánnak, amiért Baku hajlandó földgázt szállítani Pozsonynak.

Az a tény, hogy az SPP gázszállítási szerződést írt alá a Socarral, szerdán derült ki, bár két héttel ezelőtt az SPP még azt állította, hogy nem áll közel egy ilyen szerződéshez. Ezzel cáfolta a híreket. A társaság nem közölte

  • a szállítás ütemezését,
  • a szállítások mennyiségét
  • vagy azt az útvonalat, amelyen a gázt továbbítják.

Hangsúlyozta azonban a Török Áramlat (az ukrán gázszállítási rendszer alternatívája) jelentőségét Szlovákia energiaellátásában. A készülő szerződésről beszámoló Bloomberg évi 12-14 milliárd köbmétert jelentett be az SPP-nek és a magyar MVM-nek Szudzsán, azaz az Orosz Föderáció Kurszki régiójából Ukrajnán keresztül történő szállítással. Hozzá kell tenni, hogy az említett mennyiség megjelentősen nagy a helyi gázigényhez képest, a gázkereskedők azonban nem kizárólag saját országuk ellátására vásárolnak, hanem a nemzetközi piacon történő kereskedés céljára is.  

Kijev korábban azt javasolta, hogy az Oroszországból származó, a területén keresztül az EU-ba – köztük Szlovákiába – szállított gázt Azerbajdzsánból származó energiahordozóval helyettesítsék. Ezt a csereprogramot, vagyis a gázt azonban azerinek fogják mondani, de valójában az Orosz Föderációból érkezne. A konstrukcióban Törökország is részt venne.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.