BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Azeri gáz: reagáltak a szlovákok – itt a válasz, hogy meglennénk-e ukrán gáztranzit nélkül

A szlovákiai SPP gázszállító vállalat cáfolja az azeri gáz Ukrajnán keresztüli tranzitjáról szóló tegnapi Bloomberg-hírt. A hírügynökség pénteken az SPP mellett a magyar MVM-ről írta azt, hogy hamarosan megállapodnak az azeri gáz európai behozataláról – orosz részvétellel. Ha leáll az ukrán gázszállító rendszeren keresztüli szállítás, akkor Ausztriában és Szlovákiában, valamint az EU-n kívüli Moldovában (esetleg Bulgáriában) jelentős gázhiány alakulhat ki a tél közepén. Magyarországot ez követlenül nem érinti, hiszen hazánk a Török Áramlaton (és annak délkelet-európai folytatásán, a Balkán Áramlaton) keresztül kapja a főbb gázmennyiséget Oroszországból.

A szlovákiai SPP szerint nincs kilátásban az az európai gázimportüzlet Azerbajdzsánnal, melynek közeledtéről pénteken írt a Bloomberg, és a hírt a Világgazdaság is átvette. A hírügynökség az SPP mellett a magyar MVM-et említette az azeri gáz jövőbeni vevőjeként.

azeri
Vihart kavart az azeri gázimport híre / Fotó: Vincent Mundy / Bloomberg / Getty Images

Az európai vállalatok nem közelednek ahhoz, hogy megállapodjanak az Ukrajnán keresztül történő orosz gáz azerivel való helyettesítéséről – idézte pénteken a Reuters a szlovák állami gázvásárlót, az SPP-t. A társaság elutasította azt a sajtóértesülést, mely szerint a megállapodás lezárult. Igaz, a Bloomberg sem írt még erről, egy olyan gázcsere-megállapodás formálódásáról azonban igen, amelybe az orosz felet is bevonnák.

Van, ami azért biztos 

Tény viszont, hogy az év végén lejár az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitjáról szóló ötéves megállapodás, emiatt az uniós országoknak alternatív gázforrásokat kell keresniük. Azerbajdzsánnak például van gáza. Oroszország korábban kijelentette, hogy a szomszédjával folytatott háború ellenére is hajlandó folytatni a szállítást Ukrajnán keresztül, de Kijev erről tárgyalni sem hajlandó.

Csütörtökön a Bloomberg ügyhöz közeli forrásra hivatkozvan számolt be a magyar és szlovák cégek azon készülődéséről, hogy évi 12-14 milliárd köbméter azeri gázt hoznának Európába, Ukrajnán keresztül. Erre reagálva az SPP most azt válaszolta a Reutersnek, hogy „rendszeresen tárgyalnak a témáról partnereikkel, de az SPP részvételével készülő gázszállítási szerződés megkötéséről szóló információk nem igazak”.

Sovány válaszok az azeri ügyletről

A Reuters megkeresett több érintettet:

  • az ukrán állami energiacég, a Naftogaz nem válaszolt a kommentárra,
  • egy ukrajnai energiaipari forrás elutasította a feltevést,
  • Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szkeptikus volt a megállapodással kapcsolatban, amikor egy riporterekkel folytatott konferenciahíváson megkérdezték pénteken. Közölte, hogy „arról nem tud mit mondani, miként alakulnak tovább az események, hogyan biztosíthatók az ellátások, figyelembe véve, hogy Ukrajna már bejelentette, elutasítja a megállapodás meghosszabbítását”.
  • A Gazprom orosz vezetékes gázexport-monopólium nem reagált. A társaság az idén várhatóan összesen 14 milliárd köbméter orosz gázt exportál Ukrajnán keresztül, ami töredéke a háború előtti szintnek.
  • Azeri forrásból sem erősítették meg a hírt.
    Az ugyanakkor köztudott, hogy készülőben lévő, még tárgyalás alatti szerződésekről nem szokás előzetesen nyilatkozni, pláne megerősíteni a hírt.

Megleszünk az ukrán gáztranzit nélkül

Ha leáll az ukrán gázszállító rendszeren keresztüli szállítás, akkor Ausztriában és Szlovákiában, valamint az EU-n kívüli Moldovában (esetleg Bulgáriában) jelentős gázhiány alakulhat ki a tél közepén. Magyarországot ez követlenül nem érinti, hiszen hazánk a Török Áramlaton (és annak délkelet-európai folytatásán, a Balkán Áramlaton) keresztül kapja a főbb gázmennyiséget Oroszországból. 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.