A szlovákiai SPP szerint nincs kilátásban az az európai gázimportüzlet Azerbajdzsánnal, melynek közeledtéről pénteken írt a Bloomberg, és a hírt a Világgazdaság is átvette. A hírügynökség az SPP mellett a magyar MVM-et említette az azeri gáz jövőbeni vevőjeként.
Az európai vállalatok nem közelednek ahhoz, hogy megállapodjanak az Ukrajnán keresztül történő orosz gáz azerivel való helyettesítéséről – idézte pénteken a Reuters a szlovák SPP társaságot. Az SPP elutasította azt a sajtóértesülést, mely szerint a megállapodás lezárult. Igaz, a Bloomberg sem írt még lezárulásról, egy olyan gázcsere-megállapodás formálódásáról azonban igen, amelybe az orosz felet is bevonnák.
Tény viszont, hogy az év végén lejár az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitjáról szóló ötéves megállapodás, emiatt az uniós országoknak alternatív gázforrásokat kell keresniük. Azerbajdzsánnak például van gáza. Oroszország korábban kijelentette, hogy a szomszédjával folytatott háború ellenére is hajlandó folytatni a szállítást Ukrajnán keresztül, de Kijev erről tárgyalni sem hajlandó.
Csütörtökön a Bloomberg ügyhöz közeli forrásra hivatkozvan számolt be a magyar és szlovák cégek azon készülődéséről, hogy évi 12-14 milliárd köbméter azeri gázt hoznának Európába, Ukrajnán keresztül. Erre reagálva az SPP most azt válaszolta a Reutersnek, hogy „rendszeresen tárgyalnak a témáról partnereikkel, de az SPP részvételével készülő gázszállítási szerződés megkötéséről szóló információk nem igazak”.
A Reuters megkeresett több érintettet:
Ha leáll az ukrán gázszállító rendszeren keresztüli szállítás, akkor Ausztriában és Szlovákiában, valamint az EU-n kívüli Moldovában (esetleg Bulgáriában) jelentős gázhiány alakulhat ki a tél közepén. Magyarországot ez követlenül nem érinti, hiszen hazánk a Török Áramlaton (és annak délkelet-európai folytatásán, a Balkán Áramlaton) keresztül kapja a főbb gázmennyiséget Oroszországból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.