Egymás után jelentik be a hazai villamosenergia-hálózati társaságok azokat a fejlesztéseiket, amelyek rendszereik biztonságossága mellett több felhasználó ellátást teszik lehetővé a korábbinál magasabb színvonalon. Egyúttal megoldanak egy égető problémát is: további napelemek hálózati csatlakozását teszik lehetővé. Most az E.ON Hungária csoport lépett.
A társaság Zalaszentgróton létesített újabb alállomást. Közleménye szerint a fejlesztés további, környéki napelemes rendszerek hálózatra csatlakozását teszi lehetővé. A teljesen automatizált, távolról irányítható új alállomás 2,2 milliárd forintból épült. A fejlesztés következő ütemében két új nagyfeszültségű távvezeték hálózat is létesül a térségben, mégpedig a Bakonyon keresztül és a Csorna–Répcelak–Csepreg-útvonalon több mint 100 kilométer hosszan.
Újabb zöldmezős alállomás építések és bővítések indulnak Répcelakon, Szombathelyen, Veszprémvarsányban, Várpalotán, Zircen és Lepsényben.
A mostani beruházás része annak a fejlesztéssorozatnak, melyet az E.ON a határon átnyúló, az Európai Unió által támogatott Danube InGrid projekt keretében valósít meg 2025-ig. A költségek kétharmadát az E.ON a saját forrásaiból, egyharmadát az Európai Unió hozzájárulásából fedezte.
A Dunántúl, Pest vármegye és Budapest áramhálózatát üzemeltető vállalatcsoport célja, hogy a fejlesztés révén Zalaszentgrót térségében lehetővé tegyék, hogy még több napelemes rendszert csatlakoztathassanak a hálózatra a környéken élők, és javuljon az ellátásbiztonság is. Az alállomás kialakításkor már olyan korszerű technológiát alkalmaztak, amely egy esetleges üzemzavar esetén gyorsabb hibaelhárításra ad lehetőséget.
A közlemény idézi Lehoczki Balázst, az E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt. vezérigazgatóját, aki a létesítmény átadásakor egyebek között jelezte: cége arra törekszik, hogy minél több ügyfele használhasson megújuló energiaforrásból, például napelemes rendszerekből származó tiszta villamos energiát. A
társaság felkészül arra is, hogy a zöldátállással általánosságban is egyre több villamos energiára lesz szüksége a családoknak, vállalkozásoknak.
Az új zalaszentgróti alállomás megépítése fontos eleme ennek a munkának.
Az eseményen Alföldy-Boruss Márk, az Energiaügyi Minisztérium energiapolitikáért felelős helyettes államtitkára arról beszélt, hogy a hálózatfejlesztésnek az ország versenyképessége szempontjából is kiemelt jelentősége van. A zalaszentgróti alállomás átadásával Magyarország ismét egy kicsit közelebb kerülhet a karbonsemlegesség eléréséhez és ahhoz, hogy minden hazai család élvezhesse a tiszta, okos és megfizethető energia adta előnyöket.
Ilyen lesz a zalaszentgróti alállomás:
A társaság legutóbb szeptemberben adott hírt a munkájáról, de akkor a várható eredmények helyett még azok ára, az elviselendő kényelmetlenségek kerültek előtérbe. Közölte ugyanis, hogy az ősszel ismét néhány órás áramszünetekre lesz szükség az ellátási területén, hogy azalatt biztonságosan elvégezhesse a hálózatfejlesztéseit. A munka végeztével azonban kevesebb lesz az üzemzavar, stabilabbá válik az áramellátás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.