Megfontolja a kivonulást Romániából az E.ON energiaszolgáltató – jelentette ki Leonhard Birnbaum, a vállalat vezérigazgatója az Athénban zajló Eurelectric Power Summit 2024 konferencián – írja az MTI.
„Számba vesszük az összes lehetőséget. A kérdés az, hogy a kockázatok és a hozamok indokolják-e az ottani tőkénket” – idézi az Economedia.ro Leonhard Birnbaumot. A cégvezető szerint a bukaresti kormány által a gáz- és áramszolgáltatásban bevezetett hatósági ár, illetve a kompenzációs rendszer miatt merült fel, hogy a vállalat kivonuljon a romániai piacról. Az E.ON vezérigazgatója a stabilitást és a kiszámíthatóságot hiányolja Romániában.
„A romániai szolgáltatási üzletágban akkora a kockázat, hogy 2022-ben és 2023-ban elveszítettük azt, amennyit húsz év alatt nyerhettünk volna” – mondta Birnbaum.
A finnországi VaasaETT elemzőcég által készített összeállítások szerint a romániai (bukaresti) hatósági tarifák számottevően magasabbak a budapestieknél, igaz, azok 2014 óta a legalacsonyabbak az unióban. A kilowattóránként 19,09 eurócentes áprilisi bukaresti áramárnak a budapesti a kétharmadát sem tette ki, a 6,23 eurócentes gázárnak pedig a felét sem. (A budapesti áram egységár 9,52 eurócent, a gáztarifa 2,62 eurócent körül alakul.)
A román lap piaci forrásai szerint az E.ON felvásárlása iránt érdeklődik a Romgaz állami gázipari vállalat, valamint az OMV Petrom. A német E.ON-nak két cége van Romániában: az E.ON Energia Romania SA és a Delgaz Grid SA. 2022. évi árbevételük 15,453 milliárd lej (mintegy 1200 milliárd forint) volt, és 483 millió lej (mintegy 37,5 milliárd forint) veszteséggel zárták az évet. A 6 ezer embert foglalkoztató E.ON az egyik legnagyobb energiaszolgáltató Romániában, 3,4 millió lakossági és céges ügyfele van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.