Több mint négyezer jelentkező közül egy 28 éves orvosnőt és a Világbank egy 46 éves szakértőjét választották Japán két új űrhajósának. A szigetországban 13 év után toboroztak újra asztronautákat az előképzettség nélküliek közül.
Joneda Aju sebészként dolgozik a Japán Vöröskereszt egészségügyi központjában, Szuva Makoto pedig katasztrófakockázatok elemzésével foglalkozik a Világbanknál – közölte a japán űrkutatási hivatal (JAXA). Joneda lesz a harmadik női űrhajós Japánban. Az ország hat jelenlegi asztronautája mind férfi.
A leendő űrhajósok két év kiképzés után a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) küldendő missziókon vagy az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) Artemis nevű holdra szállási programjában vehetnek részt.
Mentőűrhajót küldött a Nemzetközi Űrállomásra OroszországA Nemzetközi Űrállomásról két orosz és egy amerikai űrhajóst kellene hazahozni a Földre, azonban az értük küldött Szojuz MSz 22 űrhajó burkolatán lyuk keletkezett, így alkalmatlanná vált az emberek szállítására. A mentőűrhajót Kazahsztánból, Bajkonurról lőtték fel, a Roszkoszmosz munkatársainak a NASA emberei is segítettek. A Nemzetközi Űrállomással kapcsolatban az ukrajnai háború ellenére sem szakadtak meg az orosz–amerikai kapcsolatok. |
Az orvosnő főleg az űrutazásnak az emberi szervezetre gyakorolt hatását szeretné kutatni, a Világbank egykor Ruandában tanító klimatológusa pedig a Hold és a Mars klímájának tanulmányozásából szeretne tanulságokat levonni a földi éghajlatot illetően.
A széles publikum előtt nyitott űrhajósjelölti pályázatot 2021-ben hirdette meg a JAXA, amely legközelebb öt év múlva tervez toborzókampányt.
Japán azt szeretné, ha az Egyesült Államok után a második országként küldhetne űrhajóst a Holdra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.