A Biden-kormányzat kész együttműködni Oroszországgal a nukleárisfegyverzet-ellenőrzés és -leszerelés terén, de a kínai arzenál felhalmozódása megnehezíti ezeket az erőfeszítéseket, mivel a kínai folyamatokat mindenképpen figyelembe kell venni az Egyesült Államok haderejének modernizálása során – mondta Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó.
Jake Sullivan pénteken kijelentette, Kína azon terve, hogy 2035-re 1500 robbanófejet kíván gyártani, „a történelem egyik legnagyobb békeidőbeli nukleáris fegyverkezési programja”.
Az Egyesült Államok nyitott az Oroszországgal való tárgyalásokra egy új nukleárisfegyverzet-ellenőrzési keretrendszer felállításáról, miután 2026-ban lejár a két ország nagy hatótávolságú nukleáris fegyvereit ellenőrző New Start egyezmény, de „azt, hogy az Egyesült Államok meddig mehet el a keretek megszabása során, nagyban befolyásolja Kína nukleáris arzenáljának mérete és a fegyverkezésének mértéke” – mondta Sullivan a fegyverzet-ellenőrzési szövetség előtt tartott beszédében.
Vlagyimir Putyin orosz elnök februárban bejelentette, hogy felfüggeszti Oroszország részvételét a szerződésben, és nem engedi, hogy az Egyesült Államok és az Észak-atlanti Szerződés Szervezete megvizsgálja nukleáris létesítményeit.
Sullivan azonban megjegyezte, hogy Oroszország jelezte, be fogja tartani a megállapodás központi korlátait: az Egyesült Államok ugyanígy tesz, amíg Moszkva is hasonlóan jár el – tette hozzá. A tárgyalások jövőjével kapcsolatban jóslatokba ugyan nem akart bonyolódni, de felhívta a figyelmet arra, hogy az Egyesült Államok és Oroszország korábban is képes volt már hasonló tárgyalásokat folytatni a közjó érdekében.
„Kemény munka és hosszú út áll előttünk, de Oroszország a történelmi tapasztalatok szerint minden bizonnyal leül majd a tárgyalóasztalhoz” – mondta Sullivan.
Kínára kitérve a nemzetbiztonsági tanácsadó elmondta, szerinte nincs jele annak, hogy az ázsiai ország hajlandó lenne elválasztani a nukleáris fegyverkezés kérdését a két ország viszonyát övező többi szemponttól, ugyanakkor felszólította Pekinget, hogy közvetlenül lépjen kapcsolatba az Egyesült Államokkal a kérdésben a közjó érdekében.
Sullivan elmondta, hogy mélyreható megbeszéléseket folytatott a kérdésben Ji Vang vezető kínai diplomatával, amikor a múlt hónapban Bécsben találkoztak, és egyértelművé tette számára, hogy Amerika nyitott az új keretek kialakításában való rugalmasságra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.