Felsorolni is lehetetlen, hányféle betegségnél jelent hatalmas segítséget a laborvizsgálat. Nemcsak akkor, amikor már panaszaink vannak, hanem a korai felismerésben is kulcsszerepet játszik. A korszerű eljárásokkal az orvosok ma már képesek a vérképünk alapján meghatározni, ha valamilyen allergiában szenvedünk, esetleg a májunkkal vagy a pajzsmirigyünkkel nincs valami rendben. Sőt, laborvizsgálattal egyes ráktípusok is diagnosztizálhatók a korai stádiumban.
A vérvétel teljesen biztonságos rutineljárásnak számít, amit az országban számtalan helyen végeznek. Amire azonban ügyelnünk kell, hogy a legtöbb esetben éhgyomorral kell megérkeznünk a rendelőbe, hiszen ha vércukorszintet, koleszterint vagy hasnyálmirigyenzimeket vizsgálnak, ez elengedhetetlen.
Ha valamilyen panasszal fordulunk a kezelőorvosunkhoz, alighanem első dolga lesz írni egy beutalót vérvételre. Nem érdemes azonban eddig várni: a szakemberek azt javasolják, hogy legalább évente mindenképp csináltassunk egy labort, csak a biztonság kedvéért.
Ahogy már említettük, hazánkban több száz egészségügyi intézményben van lehetőség vérvételre és laborvizsgálatra. Igen ám, de honnan tudhatjuk, hogy melyik intézményben fognak minket ellátni ingyen, a társadalombiztosításunk keretében?
A legkézenfekvőbb megoldás persze az, ha a háziorvosunkat kérdezzük meg a körzeti labor elérhetőségeiről. Alighanem tudni fogja a választ, és elirányít minket a megfelelő intézménybe. Ez a módszer azonban nem minden esetben működik. Például akkor, ha nem a körzeti háziorvosunkhoz járunk, vagy ha magánkórháztól kaptuk a beutalót, de a vérvételt már tb-támogatás keretében intéznénk. Az is bonyolíthatja a helyzetet, ha más városban tartózkodunk átmenetileg, mint ami a lakcímkártyánkon szerepel.
Ilyenkor érdemes az interneten körbenézni. Írjuk be a Google keresőjébe a városunkat – Budapest esetében a kerületet is – és azt, hogy körzeti labor. A találatok között alighanem az első helyen lesz annak az ellátó intézménynek a honlapja, ahová tartozunk. Itt azonban semmiképp ne álljunk meg! Látogassunk el a honlapra, és keressük meg, hogy pontosan mely települések tartoznak az ellátási körzetükbe. Ha még mindig bizonytalanok lennénk, akár fel is hívhatjuk a kórházat, rendelőt, hogy biztosan első kézből származó információkhoz jussunk.
Főleg kisebb településeken, falvakban, községekben okozhat gondot a körzeti labor megtalálása. Támaszkodjunk tehát a helybéliek tudására! Nyugodtan kérdezzük meg a szomszédunkat, helybéli barátainkat, hogy szerintük hova kell fordulnunk, és milyen lehetőségeink vannak. Akár a helyi Facebook-csoportba is beléphetünk, és ott is feltehetjük a kérdést – garantáltan tudni fogja valaki a helyes választ.
Végül egy utolsó tipp, amivel kideríthetjük, hol látnak el minket ingyenesen egy laborvizsgálatnál. Tárcsázzuk az Egészségvonalat a 1812-es telefonszámon. Ezt a számot kifejezetten azért hozták létre, hogy naprakész információkkal segítsék a betegeket és támogassák az eligazodást az egészségügyi ellátórendszerben. Az ügyintéző tehát alighanem tudni fogja, hova tartozunk körzetileg vérvétel szempontjából.
Aligha mondunk újat azzal, hogy Magyarországon sajnos nagyon hosszúak a várólisták, és sokszor heteket, hónapokat kell várni egy laborvizsgálatra az állami ellátórendszerben. Amennyiben ezt szeretnénk elkerülni, a magánlaborok jöhetnek szóba. Ezek természetesen nem ingyenesek, cserébe viszont akár azonnal, néha még aznapra is foglalhatunk időpontot.
A magánellátás további előnye, hogy az eredményeinket ki is értékelik nekünk. Míg az állami ellátórendszerben csupán kézhez kapjuk a bonyolult, latin kifejezésekkel teletűzdelt diagramot, addig egy magánlaborban egy orvos segít értelmezni azt, és javaslatok tehet az esetlegesen szükséges kezelésekre is.
Ami az árakat illeti, a szórás igen nagy lehet a választott laborvizsgálattól és persze a kiszemelt intézménytől függően. Annyit azonban általánosságban mégis elmondhatunk, hogy egy kis rutin labor általában 5-10 ezer forintba, míg egy nagy labor 10-20 ezer forintba kerül. Mélyebben a pénztárcánkba kell nyúlnunk, ha például komplex terhességi labort szeretnénk, hiszen ennek az ára akár a 100 ezer forintot is elérheti.
A tb-támogatott laborvizsgálatot végző kórház felderítése egyáltalán nem lehetetlen, ugyanakkor a döntésünket ne csupán ez befolyásolja. Vegyük figyelembe azt is, hogy milyen gyorsan van szükségünk az eredményre, és mekkora összeget tudunk a vérvételre szánni!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.