A grúz konfliktus közepén e lépés tovább feszíti a nyugati országok és az Oroszország közötti viszonyt – írja a Reuters. Emlékezetes: amikor Csehország aláírta a radarszerződést az amerikaiakkal, az oroszok komoly válaszlépéseket helyeztek kilátásba. (Igaz, az ezt követő olajstopról tagadták, hogy ennek eleme lenne.) Többször is beszámoltunk róla: Oroszország saját maga ellen irányulónak értékeli a rakétarendszert.
Észak-Lengyelországban fogják telepíteni azt a 10 rakétából álló állomást, mely a Csehországban építendő radarállomással a közel-keleti térségből (Iránból) érkező rakétákat hivatott célba érés előtt megsemmisíteni. „Átléptük a Rubicont” – mondta Donald Tusk lengyel miniszterelnök az aláírást követően, utalva országának NATO-ban és az amerikai szövetségben betöltött szerepére, illetve az ország biztonságának növekedésére.
Az egyezmény másik oldaláról az USA Patriot rakétákat fog Németországból áthelyezni a lengyel légvédelemhez; az üzemeltetéshez szükséges 100 amerikai katonával együtt. Ez a rendszer rövid hatótávú rakéták ellen nyújt védelmet – például az SS-21-ek ellen, melyeket Oroszország Grúzia ellen is bevetett a minap.
Az aláírást követően Szergej Lavrov orosz külügyminiszter lemondta szeptemberre tervezett varsói látogatását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.