Az SZDSZ gyengeségét nem a párt korlátozott alkuképességéből vezeti le, hanem abból, hogy maguk is beleestek a lehetőségekkel nem számoló ígérgetés bűnébe – fejti ki ellenérveit Csillag István a Népszabadságban.
A volt gazdasági miniszter leszögezi: kettőjük vitája nem új keletű. Amikor 2000 decemberében az SZDSZ elfogadta A korszakváltás programja dokumentumot, Bauer már akkor is ellene szavazott.
A 2000 decemberében elfogadott program a széles adóalapú, kisszámú főadóra építő, egységes adókulcsot alkalmazó, a kedvezményeket megszüntető egykulcsos adórendszer fokozatos bevezetése mellett kötelezte el az SZDSZ-t. Emellett a (felbruttósított) keresetekre terhelt, egységes tb-járulék bevezetését javasolta.
Ha a liberálisok elérhették volna, hogy "jóléti rendszerváltás" helyett adóreform, egészségbiztosítási reform, felsőoktatási reform legyen, akkor ma valószínűleg nem kellene szégyenkeznünk az IMF-hitel miatt – szögezi le Csillag István. Mint írja, az sem igaz, hogy az SZDSZ "ragaszkodott volna az adócsökkentéshez akkor is, amikor az ország a pénzügyi katasztrófa felé száguldott". Kuncze Gábor többször figyelmeztetett erre nyilvánosan is, de aggodalmát éppen koalíciós partnere és annak pénzügyminisztere utasította vissza.
A Sulinet programról a volt miniszter úgy nyilatkozik: Tény, hogy az SZDSZ nyomására Magyarország is átvette más gyakorlatát, amikor az informatikai eszközök elterjedését azzal segítette, hogy az ár egy részét szja-kedvezmény formájában visszatérítette. 2002-2005 között a 30 százalékos kedvezményt összesen kb. 70 Mrd Ft értékű berendezés vásárlásához vették igénybe, azaz 20-25 Mrd Ft volt a költségvetési teher. Ez az éves GDP egy ezreléke, vagyis nem tétel.
Csillag István hozzáteszi: éri Bauer Tamás indulatát, amikor a mai helyzet előidézői közül nem tudja és nem akarja kihagyni a liberálisokat sem. A liberálisok mindig kettős kötöttségűek, ami Magyarországon közel egy évtizede skizofrén tudatot is jelent.
Nyugat-Európában természetes, hogy ha a szabadságjogok, a demokrácia van veszélyben, a liberálisok a baloldallal szavaznak, ha a gazdasági szabadságra települ rá az állam, ha az adófizetőket nyomorgatják, akkor jobbra húznak. Hazánkban a liberálisoknak ez az "ingaszabadsága" erősen korlátozott. És nem csak a Fidesz miatt. "Bauer is tudja, hogy az ésszerű és korszerű baloldaliság a szocialista pártnál nem főszabály, hanem kivétel: egyszer volt Budán Bokros Lajos."
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.