- Van-e különleges üzenete annak, hogy az idei Nobel-díjat megosztva virológusok kapták?
- A múlt század a baktériumok okozta megbetegedések elleni sikeres küzdelem százada volt. Az antibiotikumok alkalmazásával a régebben halálosnak tekintett kórok leküzdhetőkké váltak. Korunkban a felgyorsult mobilizáció sajnos kedvez a vírusok terjedésének. Az eddig izoláltan létező vírustörzsek bármelyik pillanatban kitörhetnek az elszigeteltségükből, akár világjárványokat is okozva. A vírusok ellen sok területen még korántsem állnak rendelkezésünkre a megfelelő ellenszerek. Különösen nagy jelentősége van ennek akkor, ha – többek között a most Nobel-díjat kapott Harald zur Hausen kutatásai nyomán – tudjuk, hogy a rákos daganatok körülbelül 15 százalékát vírusok okozzák.
- Ön az 1970-es évek elején az Egyesült Államokban, a National Cancer Institute-ban folytatott kutatásokat. Ebben az időben Hausen professzor is e világhírű intézetben végzett kísérleteket. Milyen embernek ismerte meg?
- Az intézetben töltött idő alatt, majd azt követően különböző nemzetközi konferenciákon többször is találkoztam a professzorral. Kiemelkedő tudományos sikerei nem tették távolságtartóvá. Kifejezetten közvetlen és segítőkész ember, akivel – széles körű műveltsége okán – nem csupán szakmai kérdésekről lehet beszélgetni. Talán ez is hozzájárult ahhoz, hogy a 70-es és 80-as évek szakmai közvélekedése ellenére is kitartott azon elképzelése mellett, miszerint a méhnyakrák kialakulása összefügg a humán papilloma vírussal. Céltudatossága és karizmatikus egyénisége mellett ugyanakkor kifejezetten kellemes, jó humorú társalgó.
- Említette, hogy nem fogadták rögtön elismeréssel a professzor hipotézisét. Miért?
- Állatok esetében már az 1900-as évek elején kimutatták, hogy bizonyos vírustörzsek rosszindulatú daganatokat okozhatnak. Ismertté vált, hogy embereknél is okozhat tumort vírus, így a herpeszvírusok családjába tartozó Epstein–Barr elnevezésű a nyirokcsomók daganatos megbetegedését. Számos vírus ún. onkogén, vagyis daganatkeltő hatású. Amikor a 70-es években, az amerikai Bethesdából hazatérve egy cikkemben a daganatkeltő vírusokról értekeztem, bizony engem is sokan megmosolyogtak. Mára azonban világossá vált, bizonyos vírusok a gazdasejt DNS-ébe beépülve olyan fehérjék termelését kódolják, amelyek gátolják a gazdasejt tumorszupresszor génjeinek sejtosztódást gátló hatását. Mások az ún. onkogéneket aktiválják: pl. a hepatitis B- és C-vírusnak májrákkeltő hatása van, Harald zur Hausen kísérletei pedig egyértelműen bebizonyították, hogy az esetek többségében a HPV 16-os és 18-as törzse felelős a méhnyakrák létrejöttéért.
- A méhnyakrákot és a nemi szervi szemölcsöket okozó HPV típusok ellen ma már létezik igen hatékony védelmet nyújtó oltóanyag. Zur Hausen kutatásai mennyiben járultak hozzá a vakcina kifejlesztésének lehetőségéhez?
- Egy-egy oltóanyag kifejlesztése igen sok időt és még több pénzt emészt fel. Érthető tehát, hogy a gyógyszergyártók – bár a professzor már a nyolcvanas években ajánlotta a védelmet nyújtó készítmény előállítását – akkor kezdtek el komolyabban foglalkozni a témával, amikor a kutatók rávilágítottak arra, hogy a HPV a méhnyak- és egyéb, nemi szerv környéki, illetve fej-, nyak-, valamint számos bőr- és a nyálkahártyatumor kiváltásában is szerepet játszik. A vakcina hatásának megértéséhez mindenekelőtt tisztázni kell, hogy a HPV kicsiny DNS-vírus. A genom ún. korán és későn átíródó génekből áll. A korai gének termékei a vírusreplikációt szabályozzák, és egy részük daganatkeltő. A későiek a vírus-capsidproteineket kódolják, amelyek a megelőző vakcinák „alapanyagai”. A védőoltás során tulajdonképpen ezt a fehérjét juttatják a szervezetbe, amelynek védekező rendszere úgy ismerheti fel az idegen anyagot és kezdheti meg az ellenanyag termelését, hogy közben nem fertőződik. Hausen kutatásai a tekintetben segítették elő az ellenanyag kifejlesztését, hogy ő volt az, aki feltérképezte, a HPV igen sok – több mint száz, a daganatkeltés szempontjából különböző kockázatú – típusból álló víruscsalád. Definiálta, hogy a HPV 16-os és 18-as típusa a legveszélyesebb a nők számára. Részletes leírást adott a vírus alkotóelemeiről, génjeinek működéséről, szerkezetéről és egyes típusok onkogén hatásáról. Definiálta, melyek a HPV alkotóelemeinek leginkább immunogén részei. Köznyelven szólva ő volt az, aki a frontvonal mögött feltérképezte az ellenséget, leírta a harcmodorát, rávilágított a sebezhető pontokra.
- Ha a HPV négy komponense ellen védő oltóanyagnak a beadása kötelező lenne, milyen népegészségügyi eredmények származhatnának ebből?
- Teljes védelem természetesen nincs, valószínű azonban, hogy Magyarországon csökkenne a méhnyakrákos megbetegedések száma. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ha a nők valóban meg akarják kímélni magukat e betegségtől, akkor elhanyagolhatnák a citológiai szűrővizsgálatokon való részvételt. Mivel az orvostudomány nemcsak a tumor megelőzésében, hanem a terápiákat illetően is jelentős eredményeket tud felmutatni, a korai stádiumban felismert méhnyakrák eredményesen gyógyítható, a betegek túlélési esélyei megnövekednek.
- Zur Hausen tehát áttört egy falat, s elődeivel egyetemben új lehetőségeket tárt fel a rákkutatás és a virológia fejlődése számára. Hogyan tovább?
- A vírusok veszélyes ellenfelek. Újabb és újabb mutációkban képesek megjelenni. Az eddigi ismereteink alapján azonban remélhető, hogy pl. a HPV minél több törzse ellen kifejlesztenek védelmet nyújtó vakcinákat. A virológusok számára pedig még mindig hatalmas feladat felkutatni a vírusok újabb és újabb típusait, feltárni a működési mechanizmusaikat, szerkezetüket, onkogén hatásuk mibenlétét. Sok ismeretlen területet kell még felfedeznünk. Annyi azonban már látszik, hogy ez a század mindenképpen a vírusok elleni küzdelem évszázada lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.