„Az MDF tagjait, szimpatizánsait, választóit és az egész magyar társadalmat szeretném biztosítani arról az egyértelmű elhatározásomról, hogy az MDF jelöltje vagyok és maradok” – hangoztatta Tatabányán Bokros Lajos.
Az MDF miniszterelnök-jelöltje egyúttal cáfolta azokat a „nemtelen támadásokat” is, melyek szerint a parlamentbe kerülés érdekében az MDF szövetkezne az LPM-vel.
Az EP-képviselő szerint az „MDF jelenleg 80-90 százalékban egységes, elkötelezett a program és a helyi jelöltek támogatása mellett, annak érdekében, hogy mint az egyetlen működőképes és elfogadható programmal rendelkező párt minél nagyobb szerephez jusson a magyar parlamentben és a magyar politikában”.
Bokros azt is kijelentette, hogy a párt péntek délutánra összehívott választmányi ülése megteremti a szükséges összhangot a korábban vitatkozó felek között. Helyreáll a budapesti választmány egysége és a 33 budapesti választókerületben is összegyűjtik a jelöltek a szükséges számú ajánlószelvényt.
A választmányi ülésre azért volt szükség, mivel Bokros kedd este e-mailben tudatta a párt vezetőivel, hogy visszalép a miniszterelnök-jelöltségtől és a párt listavezetői posztjáról, ha a vezetők nem tudnak úrrá lenni az MDF-ben kialakult káoszon.
„Fegyelemre és egységes kommunikációra van szükség az MDF-ben” – reagált Bokros levelére a pártelnök. Dávid Ibolya azt ígérte, hogy „be fogjuk fejezni ezt a fajta kibeszélőshow-t, nem lesz magánvélemény az MDF-ben sem, és ezt egy testület fogja garantálni”.
A pártelnök azokat a lázadó budapesti szervezeteket is megakarta fegyelmezni, akik nem akarták a közös indulást az SZDSZ-szel. A megállapodás szerint az SZDSZ nem indul a választáson, nem állítanak listát, és elfogadják Bokrost kormányfő-jelöltnek.
A múlt héten az MDF budapesti választmányának 13 tagja azonban visszahívta tisztségéből Lévai Zoltán elnököt és új elnöknek Szegner Lászlót, Óbuda alpolgármesterét választották. Dávid Ibolya erre felfüggesztette öt – a III., a IV.,
a IX., a X. és a XXI. – kerületi szervezetének működését.
Szabolcs-Szatmár-Bereg, és Jász-Nagykun-Szolnok megyékben is úgy határozott a helyi választmány, hogy nem hajlandóak közös jelölteket indítani az SZDSZ-szel.
Pest megyében visszalépett az egyéni képviselőjelöltségtől az MDF-es színekben indított Véghelyi Balázs – 8-as választókörzet – az őt ért személyes támadások miatt. Lecserélődött a teljes sajtóosztály, többek között távozott a párt gazdasági igazgatója is.
Az SZDSZ és az MDF országosan 32 közös jelöltet tudott eddig állítani Budapesten és kilenc megyében – Baranya, Csongrád, Békés, Fejér, Heves, Komárom, Tolna, Veszprém és Zala – és gyűjtik az induláshoz szükséges ajánlószelvényeket.
Veszélyben a parlamentbe kerülés
„Az MDF a 24. órában van, már hónapokkal ezelőtt rendet kellett volna csinálni a pártban, és kizárni azokat, akik nem akarnak együttműködni” – mondta Kiszelly Zoltán.
A politológus szerint a helyi MDF-esek saját pozíciójukat féltik az SZDSZ-esektől, a párt országos érdeke kevésbé érdekli őket. A pártnak azonban nincs más lehetősége, csak előre menni Bokros Lajossal. Kormányfő-jelöltjük levelét pedig nemcsak a tagság megregulázására szivárogtatták ki, hanem azért is, hogy Bokrost odaszegezzék az MDF-hez.
Az MDF-nek nem lesz embere, aki begyűjti az ajánlószelvényeket, ha sorra megszűnnek a helyi szervezetek. „Ha nem lesz jelölt, nem lesz területi, sem országos lista” – hangoztatta Kiszelly. Így hiába mértek már ötszázalékos támogatottságot az MDF-nek, nem juthatnak be a parlamentbe. A politológus szerint még abban reménykedhetnek, hogy az SZDSZ hozhat nekik ajánlószelvényt, vagy diákszervezeteket bíznak meg a gyűjtéssel, esetleg vásárolnak.
„Az SZDSZ tavasszal erőt szeretne mutatni az őszi önkormányzati választásokhoz, egyetlen céljuk már csak az, hogy a fővárosi közgyűlésben frakciót alapíthassanak” – mondta Kiszelly.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.