A világ vezetői egymás után üdvözölték Hoszni Mubarak péntek délutáni lemondásának hírét, kiemelve, hogy a nép erejének történelmi győzelme nyitotta meg az utat a demokrácia felé. A vezető politikusok egyben mind gratuláltak a tüntetőknek, akik kitartása nyomán három évtizednyi uralom után távozott az államfő a hatalomból.
De méltatták Hoszni Mubarakot is, aki "nehéz döntés hozott az egyiptomiak érdekében", amikor fejet hajtott a nép akarata előtt, illetve hallgatott a 82 éves Mubarak "hallgatott az egyiptomiak szavára", akik több, mint két hétig követelték a lemondását. Nicolas Sarkozy francia államfő az elnök "bátor és szükséges" döntését dicsérte, Angela Merkel német kancellár viszont arra figyelmeztette Egyiptomot, hogy a majdani kormánynak "folytatnia kell a közel-keleti béke fenntartását". David Cameron brit miniszterelnök szerint Egyiptom lehetőséget kapott arra, hogy "olyan kormánya legyen, amely egybekovácsolhatja az országot".
A brit Times szombati értékelése szerint lehetséges, hogy a nyugati államok szerint sürgetett rendezett átmenet minden lesz, csak nem rendezett. A hadsereg most úgy érezheti, hogy felhatalmazása van az utcák megtisztítására a törmeléktől csakúgy, mint a tüntetőktől, valamint a "rend" helyreállítására és azon változások egyértelmű menetrendjének a felvázolására, amelyekre Egyiptom oly lázasan vágyik. E változásokat azonban egyes tábornokok esetleg nehezen nyelik majd le. A hadseregben, amely csaknem hatvan éve jelenti a tényleges erőt "a trón mögött", idős, konzervatív klikk van túlsúlyban, amelynek csekélyek a demokratikus tapasztalatai, és alig ismeri a Facebook-nemzedéket.
A hadseregnek most valóban meg kell teremtenie azt a párbeszédet és átláthatóságot, amelyről Mubarak utolsó beszédében "hazug módon" azt állította, hogy mindig is pártolta. Ezzel azonban nem kell sietni: sokkal jobb a tényleges konzultáció és az őszinte megbékélés, mint valamilyen "elfuserált", a demokráciához fűzött, felfokozott várakozásokat ki nem elégítő egyezség áthajtása. A folyamatból egyetlen olyan csoportot, pártot vagy vallási közösséget sem szabad kizárni, amely jelölteket kíván állítani, és ebbe beleértendő a Muzulmán Testvériség is. Bár az 1954 óta föld alá kényszerített szervezetet sokkal ferde szemmel méregetik a nyugati világban, valójában a Muzulmán Testvériség hosszú ideje az egyiptomi szegények szociális támogatója, emellett kiállt a keresztény kisebbség jogainak tiszteletben tartásáért, és ígéretet tett arra, hogy tartja magát az Izraellel 1979-ben kötött békeszerződéshez.
Hoszni Mubarak lemondása következtében talán az izraeli-palesztin béke is közelebb kerül - vélte William Hague. A brit külügyminiszter BBC-nek adott interjúja szerint az egyik lehetséges pozitív következménye az egyiptomi és tunéziai eseményeknek az, hogy az izraeli és palesztin fél is rádöbben, hogy most kell lépni a béke ügyében, mivel néhány évvel később a két állam közti megállapodást sokkal nehezebb lesz nyélbe ütni.
Az arab világ országainak nem kell félnie a demokráciától - mondta Hague, aki elismerte, hogy az egyiptomi és tunéziai események kicsit meg is bonyolíthatják a békeszerződés aláírását Izrael és Palesztina között.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.