„Gyászos következményekkel járna” az Egyesült Államokra nézve, ha Mitt Romney nyerné az őszi elnökválasztást – így sommázta véleményét Barack Obama republikánus kihívójáról Bill Clinton. Az Obamával az utóbbi időben látványosan összeborulva kampányoló volt elnök egy kedd este New Yorkban rendezett adománygyűjtő vacsorán ki is fejtette, pontosan mit lát problémásnak: Romney szerinte az európai gazdaságpolitikai irányvonalat vette át. A megszorítások és a munkanélküliség politikája azonban Clinton szerint akkor sem hoz megoldást, ha megkezdődik a fellendülés, mivel a magas kamatok bénítják a gazdaságot, az adóssághelyzet pedig robbanásveszélyessé válhat.
Aligha mondhatott volna a minden demokrata szemében népszerűnek számító volt elnök lesújtóbb véleményt Obama ellenfeléről vagy Európáról. Ám annak ellenére, hogy a republikánus gazdaságpolitikának nem sok köze van Angela Merkel vagy José Manuel Barroso ideáihoz és kényszerű lépéseihez, dühe nem véletlen. Obama újraválasztását ugyanis sokkal jobban veszélyezteti az euróövezet válságának továbbgyűrűzése, mint Romney, akit főleg szociális érzéketlensége miatt bírálnak ellenfelei saját pártján belül is.
Európa mint szitokszó nem most került elő először a választási küzdelem során. Korábban éppen Mitt Romney bírálta azzal az egészségügyi biztosítás kiszélesítésén ügyködő elnököt, hogy „európai stílusú jóléti rendszer” kialakításán ügyködik az alapvetően másképp működő Amerikában. A jelöltséget azóta feladó Newt Gingrich pedig egyenesen „európai szocialista állam” megteremtésével vádolta meg Obamát.
Clinton ezt nem így látja: szerinte a republikánus jelölttel ellentétben Obama a munkahelyteremtést időben az államháztartási egyensúly megteremtése elé helyezi, és ez így van jól. Más kérdés, hogy a számok nem feltétlenül igazolják a demokrata elnök politikáját. Pénteken derült ki, hogy a várakozásokat alulmúlva az amerikai munkanélküliségi ráta ismét 8,2 százalékra nőtt, mivel májusban csak 69 ezer új munkahely jött létre.
Nem véletlen, hogy Clinton támogató szavai előtt is mindent bevetettek a demokraták Romney gazdaságpolitikájának szapulására. Az elmúlt hetekben a volt massachusettsi kormányzó által alapított Bain Capital pénzügyi befektető cég került a kampánystáb célkeresztjébe. Mára sikerült is elérniük, hogy a multimilliomos befektető képe az amerikaiak jó részének a fejében nehezen fér össze a gazdasági válságot megoldó elnökével. Igaz, a szavazók másik fele még mindig úgy látja, a gazdasági problémák helyett a melegházasságok engedélyezésével foglalkozó Obama sem az ideális jelölt, így Romney-nak akár még az ölébe is hullhat a győzelem.
A legfrissebb közvélemény-kutatások legalábbis azt mutatják: a két jelölt közel azonos esélyekkel futhat neki a kampány hátralévő öt hónapjának. A CNN hírtelevízió és az ORC International hétvégén nyilvánosságra hozott felmérése szerint ha ma lennének a választások, a jogosultak 49 százaléka Obamára, 46 százaléka pedig Romney-ra adná le a szavazatát. Az elnök az áprilisban elkészített, hasonló közvélemény-kutatás szerint még 9 százalékkal vezetett. Arra a kérdésre, hogy vajon melyik jelölt érthet jobban a gazdaság működéséhez, a válaszadók egyformán 45-45 százalék arányban szavaztak bizalmat a két politikusnak. Ötből egy válaszadó szerint ugyanakkor egyik rivális sem képes fellendíteni a gazdaságot. Ugyanennyien vélekedtek úgy: az ország helyzete attól függetlenül áll majd helyre, hogy ki nyeri meg a választást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.