A kormány nem ért egyet az EU számításával, szerintük az szakmaiatlan és hibás, ám ennek ellenére a cél még az ő számaik alapján is 3 százalék alatt tartani a magyar hiányt – így vezette fel Matolcsy György az új gazdasági lépések bemutatását. Ez és az, ahogy a felelősséget igyekezett áthárítani Brüsszelre, előrevetítette: súlyos bejelentések következnek. Az összeg, amivel meg kell barátkoznia a magyar gazdaságpolitikának, a 764 milliárd forint: ekkora a múlt héten közölt és a mostani megszorító csomag összértéke.
A múlt pénteken közzétett lépések a kormány szerint 397 milliárdot hoztak volna, ám kiderült: Brüsszel szerint ennek csak kétharmada teljesülhet, ahogy a növekedési előrejelzés is romlott. Így a költségvetési hiány 2013-ban 3,7–3,9 százalék lehet az EU szerint. Ezt a kabinet közgazdaságilag megalapozatlannak tartja és elégségesnek látja a másfél hete bejelentett 400 milliárdos csomagot. A nemzetgazdasági miniszter szerint az EU valamilyen érzelmi okból kettős mércét alkalmaz, ám ennek ellenére olyan lépések következnek, hogy még az uniós számítás szerint is 2,7 százalékos legyen a hiány.
Az újabb megszorító csomag – amelyet Matolcsy szerint nem lehet megszorító csomagnak hívni – hét elemből áll. A bankadó 2013-ban nem feleződik meg, felrúgva a Magyar Bankszövetség és a kormány korábbi megállapodását, ez plusz 72 milliárdnyi bankadót jelent. A pénzügyi tranzakciós illeték mértéke 1-ről 2 ezrelékre emelkedik, ez 90 milliárd forintnyi pluszbevételt hoz. Ami az áthárítást illeti, Matolcsy György szerint az adómérték emelése nem okoz változást a bankok hozzáállásában. A Magyar Államkincstár plusz 40 milliárd forintnyi adót fizet a fenti, pénzügyi tranzakciós adóra vonatkozó intézkedés hatására.
A helyi iparűzési adóból a cégek árbevételük 80 százalékáig vonhatják le az eladott áruk beszerzési értékét, míg korábban itt nem alkalmaztak korlátot. Ez főként a nagykereskedőkre nézve jelent terhet, és mintegy 30 milliárd forintnyi pluszbevételt jelent. A kormány országos szinten bevezeti a közműadót, ez Matolcsy György szerint a közműszolgáltatókat terheli. Giró-Szász András kormányszóvivő ehhez kérdésre válaszolva közölte: a közműadót nem háríthatják át a szolgáltatók, mivel a kormány befagyasztotta a béreket. Ez az intézkedés szintén 30 milliárdnyi pluszt hoz.
A cafeteria esetében az egészségügyi hozzájárulás 10 százalékról 27 százalékra emelkedik. A kormány mérlegelte, hogy ezzel eltűnik-e a béren kívüli juttatások adóelőnye, de arra jutottak, hogy csak csökken: korábban 100-ból 24, most 100-ból 34 forint lesz a cafeteria adótartalma, míg a munkabéré 48 százalékos. Ezen kívül 60 milliárd forintnyi plusz áfabevételre számít a kormány abból, hogy 2,5 millió forintig egyedi számlabenyújtás és ellenőrzés folyik a NAV-nál, szemben a korábbi 10 millió forinttal. Ez a kormány szerint javítani fogja az adóbeszedés hatékonyságát.
A hogyan továbbról Matolcsy György annyit mondott: pénteken utazik egy magyar delegáció Brüsszelbe, ahol „harcolni fognak”, hogy az EU elfogadja a kormány terveit. Végső döntésnek pedig november 7-ig kell születnie.
Az Európai Bizottság, amelynek véleményeznie kell a kormány terveit, egyelőre nem kommentálta a gazdasági miniszter sajtótájékoztatóján elhangzottakat. Simon O''Connor szóvivő egy újságírói kérdésre annyit mondott: elvárják a magyar kormánytól, hogy tartsák magukat a túlzottdeficit-eljárás miatti követelményekhez, de az egyes intézkedéseket november 7-én értékelik.
Röviden reagált csak a bankszövetség is, ám az ő közleményük már kevésbé volt távolságtartó. „A Magyar Bankszövetség megdöbbenéssel értesült arról, hogy a magyar kormány a korábban közösen elfogadott és aláírt együttműködési megállapodásokat egyoldalúan megszegi” – írták. Véleményük szerint a tervek „veszélyeztetik a magyar gazdaság szereplőinek kiszámítható finanszírozását, minden elemükkel tovább csökkentik a bankok hitelezési képességét. Mindez nagy mértékben visszaveti a reálgazdaság növekedési kilátásait, egyúttal akadályozza az elhúzódó gazdasági válságból való kilábalást”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.