BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ázsia még nyugodt, Ausztria aggódik az orosz helyzet miatt

Az ázsiai tőzsdék gyengén kezdtek ma annak ellenére, hogy a Krímben tartott népszavazás résztvevői támogatták az Oroszországhoz csatlakozást - jelenti a BBC News. A brit tévé szerint a japán irányadó Nikkei 225 index változatlan maradt azt követően, hogy pénteken még több mint 3 százalékkal esett. A hongkongi Hang Seng index 0,21 százalékos csökkenésel nyitott, míg a shanghaji Composite inxed 0,14 százalékkal emelkedett. "A piac csaknem teljesen félvállról vette a krími fejleményt, mert az várható volt" - jelentette ki Peter Esho, az Invast Financial Service szakértője. Noha a következmény hétfőn viszonylag minimális volt Ázsiában, Eshi arra figyelmeztetett, hogy a Moszkva elleni szankciók kilátása további reagálást idézhet elő a piacokon. "Olyan jelentésekről hallani, hogy óriási tőkéket menekítenek ki orosz állampolgárok az Egyesült Államokból vissza Oroszországba, a szankciókra várva"-  tette hozzá. Azt is figyelik majd - hívta fel a figyelmet -, hogy az orosz tőke az Egyesült Államokon kívül hova tarta. Esho szerint a cége "igen gondosan" figyelni fogja az arany és az olaj árának alakulását.

Az EU-országok külügyminiszterei ma délelőtt Brüsszelben tanácskoznak az Oroszország elleni szankciókról. A BBC szerint azoknak az orosz személyeknek a névsorát vitatják meg, akikre vonatkozóan vagyonzárlatot és vízumtilalmat léptetnének életbe. Ám a BBC tudósítója szerint továbbra is az a kérdés, hogy e listán azok szerepeljenek-e, akik közvetlenül felelősek a Krím átvételéért vagy a Vlagyimir Putyin elnökhöz közeli személyek körét célozzák-e meg. A brit tudósitó szerint a kérdésben véleményeltérések vannak a 28 uniós tagország között. Az egyik hivatalos személy szerint - akit a brit tudósító nem nevezett meg - ha nem közvetlenül a moszkvaiak ellen lépnek fel, ez a gyengeség jelét mutathatja. Mások viszont azzal érveltek hogy Brüsszel nem rendelhet el tilalmat olyan emberekre vonatkozóan, akikkel előbb-utóbb tárgyalnia kell.

Közben Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter az osztrák tévében, az Ö1 Morgenjournal adásában azt feltételezte, hogy az EU-szankciók nem irányulnak majd az orosz gazdaság vezetői ellen. A folyószámlák tervezett bezárása és a beutazásitilalmak elrendelése, amelyekről az uniós külügyminiszterek Brüsszelben hétfőn tárgyalnak, csak "a politikai és katonai felelősöket" sújtanák. Számára a gazdasági szankciók jelenleg általában "nem jelentenek témát". Ezekhez csak akkor folyamodnának, ha a konfliktus Kelet-Ukrajna más részeire is kiterjedne. "Tudnunk kell, hogy ez nem csupán Oroszországot sújtaná, hanem az EU-t és bennünket is"- érvelt az osztrák külügyminiszter.

A bécsi idegenforgalmi illetékesek közben feszült várakozással figyelnek Brüsszelre - jelenti az ORF osztrák tévé. Oroszország ugyanis a harmadik legfontosabb küldőország a bécsi turizmus számára. Kereken 270 ezer orosz turista kereste fel tavaly az osztrák fővárost, ahol 709 ezer éjszakát töltöttek, 12 százalékkal többet, mint az előző évben. Egy-egy orosz turista 500 euró értékben vásárol náluk. Norbert Kettner, a bécsi turisztika igazgatója szerint itt nem 270 ezer oligarcháról van szhó, hanem az újonnan létrejött orosz középosztály tagjairól, akik sokat dolgozva és keresve megengedhetik maguknak, hogy külföldre utazzanak. "Pontosan ezt lehetetleníthetnék el az EU-s kormányfők által elhatározott esetleges szankciók."  

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.