Nem lehet szörnyűbb érzés egy szülőnek annál, minthogy éveken át várja a nagy pillanatot, hogy az ajtón betoppan az otthonról elszökött, eltűnt gyermeke. A reményvesztett szülők és családtagok sokszor azt sem tudják, hogy gyermekük életben van-e még. Május 25-én, az Eltűnt Gyermekek Világnapján erre is emlékezünk.
Hazánkban évente 14-15 ezer gyerek tűnik el, 80 százalékuk gyermekotthonból. Öröm az ürömben, hogy a csellengők 90 százalékát megtalálják vagy magától hazatérnek otthonukba. Papp Zsuzsanna, a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány kuratóriumi elnöke lapunknak elmondta: az eltűnések mögötti kiváltó okok nem múlnak el egy varázsütésre a megtalálás pillanatában.
"A csellengők közt sajnos gyakori esetnek számít az, amikor a kiskorú gyerek elkezd drogozni vagy alkoholizálni, esetleg a prostitúció fogságába kerül. Nem ritka az sem, hogy külföldön emberkereskedők áldozataivá válnak. Ahhoz, hogy egy bajba jutott kiskorú kitörjön a kilátástalanságból, nagyon erős motivációra és kompetens segítőre van szüksége. Jellemzően vannak akik megkapják ezt a lehetőséget és élni is tudnak vele, de sokszor nem tudják a segítő kezek által nyújtott biztonságot megkapni" – emelte ki Papp Zsuzsanna.
Ezt Kárász Róbert is megerősítette, aki az Eltűnt Gyerekek Világnapja alkalmából egy nagyszabású rendezvénnyel kívánja felhívni a csellengőkre a figyelmet.
"A gyermekprostitúció létezik Magyarországon és azokra fókuszál, akik egy jó szóért képesek az életüket is kockára tenni. Egy kedves szó, egy barátságos ember közelsége annyira fontos ezeknek a kiskorúaknak, hogy nem veszik észre, hogy mögöttes szándékból teszi ezt partnerük. Nem ritka az, hogy egy idősebb férfi felülteti a kislányokat olyan ígéretekkel, amelyek szebb és jobb jövőt jelent számukra. Ezt a legaljasabb módon használják ki, bedrogozzák és prostitúcióra kényszerítik kétségbeesett és hiszékeny áldozataikat" - hívta fel a figyelmet Kárász Róbert.
Kiemelte, megfigyelhető az a tendencia, hogy a 14-15 év közötti korosztályban sok kislány tűnik el, valamint az, hogy az év végi bizonyítványok kiosztása előtt vagy után ugrásszerűen megnövekszik az eltűnt kiskorúak utáni bejelentések száma.
Ekkor a gyerek a szülők retorziójától és a további következményektől félve hozza meg a döntést, sokszor jóval az eltűnés ideje előtt. Ha megtörténik a baj, akkor a szülők bejelentése után a rendőrség azonnali hatállyal elindítja a körözést. Tizennégy éven aluli gyermekekre különösen nagy gondot fordít az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK). Kérdéseinkre elmondták: a nyomtalanul eltűnt gyermekek aktáit sosem zárják le és ez a felnőttek esetében is így működik.
Az Amerikai Egyesült Államokban ezért már közel 20 éve működik az úgynevezett „tejesdoboz-akció” melynek keretén belül a rendőrség által körözött gyerekek fotóit nyomtatják rá a tejes dobozok oldalaira. A tengerentúlon megszokott és sikeres felhívás ez, amivel már hazánkban is találkozhatunk. Kárász Róbert, az Ezer Lámpás Éjszakája nevű rendezvény ötletgazdája indította el itthon ezt a folyamatot.
A szeletelt kenyereken, ásványvizeken látható gyermekek képét az ORFK segítségével közlik, általában olyanokat választanak ki, akiket régóta keresnek. Ennek köszönhetően sikeresen megtaláltak 11 otthonról elszökött gyermeket – közölte lapunkkal Kárász Róbert. Hozzátette: legtöbbször van előjele annak, hogy a gyerek szökésre készül, ritkán van úgy, hogy teljesen nyomtalanul eltűnik az emberek szeme elől.
Eltűnt Gyerekek Vonala
A 116-000-ás szám kifejezetten a veszélyben lévő gyerekek segélyvonala, ahol a gyermekeltűnéssel, szökéssel, csellengéssel, ezek hátterében meghúzódó veszélyhelyzetekkel kapcsolatban várják a hívásokat.
A tavalyi évben otthonról elszökött gyerekekből 171 úgy tűnt el, hogy egy év után sem találtak semmilyen nyomot vagy jelet, ami a gyerekhez vezető utat megmutatná. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.