Magyarországon 2011-ben a legutóbbi népszámlálás idején 2 millió 713 ezer családban 7 millió 783 ezer fő, a lakosság 78 százaléka élt – derült ki a Központi statisztikai Hivatal kiadványából, amelyet a Család Nemzetközi Napja alkalmából állított össze. Legutóbb fél évszázada volt hazánkban közel ugyanennyi család, ám akkor több mint tizedével többen éltek családi kötelékben.
A családok és a családban élők számának az 1980-as évekig tartó emelkedését az utóbbi 30 évben csökkenés váltotta fel. A családok mérete a II. világháború óta folyamatosan és lassuló ütemben mérséklődik.
1949-ben 346, 2011-ben 17 százalékkal kevesebb, 287 családtag jutott száz családra. (A család a házastársi, élettársi, illetve vérségi kapcsolatban együtt élők legszűkebb köre. A gyermekkel vagy gyermek nélkül élő házas-párok vagy élettársi kapcsolatban élők, illetve a gyermeküket egyedül nevelő szülők.)
A családokon belül a gyermekes házaspárok részesedése a legnagyobb (38 százalék), a családok több mint negyedében (27 százalék) a házaspárok gyermek nélkül élnek. Hazánkban először 1970-ben vették számba az élettársi kapcsolatokat, a családokon belüli arányuk akkor mindössze 2 százalék, 2011-ben viszont már 15 százalék volt. Az élettársi kapcsolatok gyermekszám szerinti megoszlása a házaspár típusú családokhoz hasonló. Az egyszülős családok egészen 1980-ig az összes család mindössze tizedét jelentették, 2011-ben azonban már minden ötödik család ebbe a típusba tartozott. Az egyszülős családok többségében (87 százalék) anya él együtt egy vagy több gyermekével.
A családok kétharmadában él gyermek, a házaspárok 58, az élettársi kapcsolatban élők 53 százaléka nevel gyermeket. A családban nevelkedő 2 millió 893 ezer gyermek 60 százalékának a szülei házasságban, 13 százalékának a szülei élettársi kapcsolatban élnek, továbbá a gyermekek 24 százaléka az édesanyjával, 3 százaléka az édesapjával alkot családot. A családi körben élő gyermekek 73 százaléka eltartott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.