Magyarország és Bulgária felmentést kaphat az unióban lévő menekültek áthelyezése alól – jelentette be az uniós állam- és kormányfők brüsszeli csúcstalálkozóján Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke. A két ország a Nyugat-Balkánról érkező nagy számú bevándorlóval kénytelen megküzdeni, ez indokolhatja az eltérő elbírálást, arról azonban nem esett szó, hogy esetleg tőlünk is átvennének menekülteket. A huszonnyolcak hajnali fél háromig tanácskoztak a kérdésről, a kiszivárgott hírek szerint az egyik fő vitapont az volt, az országok kötelező vagy önkéntes alapon vállalják az áthelyezést, illetve az áttelepítést (utóbbi már menekültstátuszt kapott, az unión kívül tartózkodó személyek elhelyezését jelenti).
A megoldás végül az önkéntesség lett – emellett csaknem a tagországok fele, köztük Magyarország is kardoskodott. Így tehát nem lesznek kvóták, megmaradtak ugyanakkor az Európai Bizottság által májusban kijelölt célszámok: az áthelyezéssel két éven belül negyvenezer, jelenleg Görögországban és Olaszországban tartózkodó menekültet költöztetnének a többi tagországba, míg az áttelepítés húszezer embert érintene.
Az uniós vezetők tárgyaltak a görög mentőhitelprogram lezárása körüli, véget nem érő vitáról is. Az euróövezeti pénzügyminiszterek csütörtöki találkozójának sikertelensége után gyakorlatilag esélytelenné vált, hogy a pénteken záródó csúcs idején megállapodás születik a 240 milliárdos programról az athéni kormány és a hitelezők között. Donald Tusk ugyanakkor megerősítette: a pénzügyminiszterek szombaton folytatják az egyeztetést, de újabb rendkívüli euróövezeti csúcstalálkozót nem hív össze sem péntekre, sem a hétvégére.
Jean-Claude Juncker utalt arra, hogy az elmúlt két napban ő maga is háromszor tárgyalt Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnökkel: egyszer szerda délután, aztán csütörtök hajnalban, aztán csütörtök délelőtt. „Ez nem megfelelő munkamódszer senkinek, fáradtan nem lehet megfelelő döntéseket hozni” - közölte a hajnali három után kezdődött sajtótájékoztatón a bizottsági elnök, majd figyelmeztetett: egy kérdésre szeretne válaszolni, aztán elmegy aludni.
Ennél közlékenyebb volt a csúcs első esti találkozóját követő tájékoztatóján Angela Merkel. A német kancellár elmondta: megvan a politikai szándék arra, hogy megegyezzenek a görögökkel, de tisztában kell lenni azzal, hogy a mostani egyeztetések célja a hitelprogram lezárása, nem pedig egy újabb adósságelengedés. Tuskhoz hasonlóan ő is kiemelte: a számolgatás nem az állam- és kormányfők dolga, vagyis az alkudozás a pénzügyminiszterek szintjén folytatódhat.
Az Eurogroup szombati találkozóját Angela Merkel és Francois Hollande francia államfő is döntő fontosságúnak nevezte - igaz, az előző féltucatról is hasonlóképpen nyilatkoztak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.